| anonim_4396 a întrebat:

Am luat astăzi un cățeluș și am observat că are burtica umflata. Eu stau la țară, nu am cum să-l duc la un veterinar (e la 50 km distanță). Aș putea lua ceva de la farmacie, să fie vorba de viermi intestinali?

Răspuns Câştigător
| Tarra24 a răspuns:

Buna! Te pot ajuta eu!
Acum mult timp am avut un catelus Bull Dog Francez. L-am luat de mititel. Cam vrea 3 saptamani. Avea tot asa, burtica umflata si, nu stiam ce sa fac. Am fost cu el la veterinar si mi-a spus mai multe posibilitati :
1. Poate fii de la lapte ( Laptele este recomandat dar nu prea mult deoarece poate face diabet si sa-si umfle burta)
2. Daca el are mai mult de 2 luni si nu are macar o deparazitare are viermisori.
3. Asa este el!
Eu i-am cumparat o pastila de deparazitare si am dat doar 3 lei pe ea. Cand ai ocazia sa te duci in oras, consulta medicul si cere-i o pastila, e una lunga iar daca are
10 kg i-o dai pe toata
5 kg- jumate
2kg (sau mai putin) -un sfert.
Dupa pastila toti viermisori mor.
Sa ai mare grija de el si sa nu-i dai multa mancare! Invlusiv ceapa, usturoi, stafide sau ciocolata astea sunt toxice pentru ei! Sa te joci cu el cand are chef si nu uita ca baia nu trebuie mai mult de o data pe 2 saptamani.
Sa-ti traiasca si sa te bucuri de el!

| MiryamDeniz a răspuns (pentru Tarra24):

Are mai puțin de 2kg micuțul. big grin Întrebarea mea este: dacă nu are viermi intestinali și eu totuși îi dau acel sfert de pastilă, îl afectează cu ceva?

1 răspuns: