| eumic a întrebat:

Am primit un catelus mic, are o luna si ceva, din rasa cocker spaniol. Eu nu am crescut caini pana acum si nu ma prea pricep. Am observat ca la aceasta rasa le trebuie taiata coada. Stiu ca trebuie sa merg la un veterinar sa faca lucrul asta. Stiti cam cat costa? Si inca ceva... mi-a dat un prieten o pastila pentru viermi intestinali. Stiti daca e bine sa i-o dau acum sau atunci cand are probleme?

12 răspunsuri:
| irinuca a răspuns:

Nu îi tăia coada! Asociaţia Chinologică Română interzice această practică, e inumană. Câinii care au urechile cupate (tăiate) şi codiţele tăiate sunt descalificaţi de cele mai multe ori.

Nu-i da pastile încă, dacă e micuţ şi n-a fost înţărcat normal de mămica lui. Sunt veterinari buni care nu costa prea mult şi care îţi pot recomanda vaccinurile potrivite, pastiluţele deparazitare şi tot ce mai trebuie să ştii despre rasa asta de câine.

Dacă locuieşti în Bucureşti, îţi recomand Facultatea de Medicină Veterinară.

Uite, aici mai găseşti informaţii despre cocker spaniol: http://www.animalutul.ro/caine/rase-caini/caini-cocker-spaniel/1445/

| miruna013 a răspuns:

Tie ti-ar place sa iti taie cineva degetele? nu te lua dupa majoritatea oamenilor... un caine e trist fara coada si fara urechi...

| baru a răspuns:

Sall. Te rog din suflet, nu-i taia coada. Si eu am avut unul, dar lau otravit niste vecini. Te rog nu te lua dupa unu si dupa altul. Pastile, intr-adevar po-ti sa-i dai, preventiv. Dar daca vei face vaccinul, nu va fi nevoie sa-i dai pastile. In vaccin sunt incluse toate. Ai grija de catelus, sa fie sanatos, iar pentru tine, tot respectul, deoarece ai grija de el. Cainii, nu au nici o vina. Pa

| Laura a răspuns:

După ce îi tai coada, să te duci și tu la doctor să îti taie o mână.

| Mynu a răspuns:

Sal! Nu te lua dupa unul si altul, nu-i taia coada! Pastile po-ti sa-i dai dar nu-i taia coada. Dar daca vei face vaccinul nu trebuie sa-i mai dai pastila.
PS:Nu te lua dupa tot felul de oameni.Sa nu-i tai coada!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Domnisoara Abgesang...se vede ca aveti creieru mic. m-ai citeste odata ce am scris si o sa realizezi ca am zis ca nu ma pricep si ca am observat la alti caini din rasa asta ca li se taie coada. Daca tot vrei tu sa imi tai o mana, poate iti taie si tie cineva papagalu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te rog din suflet nu face asta!
Am si eu un cocker spaniol de vreo 7 anishori
Mai bine ii faci vaccinu
Cel mai bine...
Ai sa vezi c`o sa-ti para rauh dupa ce`i tai coada crede-ma

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Taiei ma coada nu te mai lua dupa toti inimosii astia, inteleg ca este o durere pentru caine, dar daca asa este standardul cainelui asa trebuie respectat, si eu am un boxer de 2 luni si ii tai coada Luni, am facut deja programare la veterinar. Si nu veniti cu afirmatii de genul este inuman, daca iti taie tie cineva mana sau mai stiu eu. Inainte sa va achizitionati un caine uitati-va si documentati-va in legatura cu el. daca asa este rasa lui si linia o are cu coada si urechi taiate asa se face. PA!

| LaLa_6711 a răspuns:

Pai partila aia se imparte in patru sferturi si se da timp de 4 zile cate un sfert in fiecare zi
si nu ii taia coada te rog ca ii strici toata frumusetea

| eumic explică:

Nu o sa ii tai coada, stati linistiti...Doar am intrebat. Daca vroiam sa ii tai coada, nu cred ca m-ai intrebam. Asa in cazu asta am intrebat ca sa stiu pentru ca eu oricum nu vroiam sa i-o tai.winking

| LavyNikoFagaras a răspuns:

Sal

| LavyNikoFagaras a răspuns:

Si eu am cocker. dar nu i-am taiat coada.in schimb i-am facut vaccin.este cel mai tare caine.