| anonim_4396 a întrebat:

sad Am nevoie de ajutor.
Am o motan de aproape 3 ani si astazi am observat ca la un ochi are ceva alb, grosut, gelatinos care ii acopera ochiul si sarcul il tine inchis. Ce sa ii fac, mi-e teama ca ramane fara vedere. Acum doua seri s-a batut cu alti motani dar nu avea nimic. Mentionesz ca aceas chestie alba curge incet, incet. Celor care li s-a intamplat va rog sa ma sfatuiti ce sa fac, sau ce poate fi ...va rog fara sfaturi gen "Du-te la veterinar "... Multumesc, dau funda.

Răspuns Câştigător
| karsivan a răspuns:

Sterge ochiul cu ser fiziologic si mergi la farmacie veterinara si ia unguent oftalmic cu cloramfemicol sau alt antibiotic. Vezi sa nu aibe (dexametazona )sa fie simplu antibiotic, apoi ideal ar fi sa mergi la vet. sa-i coloreze ochiul si sa vada daca este leziune pe cornee (rana) si sa-ti dea si pentru asta tratament.

| ilcmty a răspuns (pentru karsivan):

Multumesc mult! happy

2 răspunsuri:
| ana279 a răspuns:

Nu, serios, mergi cu el la doctor. Si cainelui meu i s-a intamplat asta si a fost o zgarietura pe cornee din cauza careia isi putea pierde vederea, dar eu l-am dus imediat la doctor si i-a dat un tratament, nu mai stiu ce era...