| anonim_4396 a întrebat:

Eu am un caine bichon maltese in varsta de 4 luni si as vrea sa va intreb unele chestii.
1.Eu ii dau prima masa bobite royale Canin junior, a doua masa ciorba(usoara), si a treia masa tot bobite.Acuma as vrea sa va intreb daca i-aș da hrana umedă de la pedigree vital protection pentru căței in locul unei mese cu bobite i-ar face rau?
2.Si de ce pe plicul de la pedigree cu hrana umeda scrie ca de la 2 luni pana la 4 luni are nevoie de 6 plicuri de hrana umedă iar de la 4 luni la 6 luni are nevoie de 7 1/2 plicuri de hrana umedă iar de la 6 luni cate un pliculet in fiecare zi.
Eu i-am dat prima oară acum o saptamana un pliculet.Asta ce inseamna ca pana la 6 luni mai am voie să îi dau decat 6 plicuri de hrana umedă?
Si ii face bine sau nu?
3.Si inca ceva, ciorba ii poate face rau?
Va rog sa imi raspundeti la toate intrebarile.

5 răspunsuri:
| AugustPetra a răspuns:

1. De ce i-ai da hrana umeda. Unele tipuri de boabe ajuta si la dintii cateilor. Plus ca mancarea de la pedigree contine cereale, care nu sunt recomandate in alimentatia cainilor.
2.-
3.Tu mananci mancare de caine? El de ce sa manance din mancarea ta. Hai sa nu incarcam metabolismul unui caine cu cel al unui om.

| anonim_4396 explică (pentru AugustPetra):

Ba nu contine deloc cereale.Contine:carne de pui si de peste fiarta si orez.
Si ce vrei sa ii dau? Nu am cum sa ii dau numai bobite ca nici tu nu mănânci in fiecare zi numai un tip de mâncare.Si ciorba de ce i-ar face rau daca si medicul veterinar a spus că este bine sa ii dau in fiecare zi?

| AugustPetra a răspuns (pentru anonim_4396):

Buna! Ai pus niste intrebari si ceri pareri. Fie tie cont de ele, fie nu. Eu ti-am raspuns concret la ce am citit si la felul cum mi-a recomandat mie veterinarul. Pana la urma fiecare isi asuma cum isi creste catelul. Ei au un metabolism diferit de al nostru.
P.S
Daca mananci mancare de diabetici (fara sare, condimente, zahar), atunci nicio problema.

| Dilaraxd a răspuns:

Buna!
Am un shihtzu in vârsta de aproape 7 ani!
Eu ii dau sa mănânce in felul următor
Dimineața 8-9un sticks( pentru caini)
După masa 12-1un pliculeț pedigree sau carne la conserva PENTRU CAINI
Seara 18:00 15 boabe sau 10

Rar-ori ii dau ciorba asta fiind doar după masa la ora 1.

Nu este bine sa i dai mâncare, îl înveți prost + se îngrășa!
SA NU I DAI OASE! Îi sparge stomacul! Dacă vrei sa i dai ceva, dai doar zgarciuri de la pui de p aripioare de acolo de la capete.

Eu îți sugerez sa te iei după modelul meu.

| anonim_4396 explică (pentru Dilaraxd):

Iti dai seama ca nu ii dau oase.In primul rand câinele meu este in crestere asa ca trebuie sa mănânce.Nu te gândi că ii dau portii imense de mâncare.Mie mi se pare ca al tau mănâncă destul de puțin dar fiecare face cum stie.Si de ce i-ar îngrășa ciorba? Ce pe tine te îngrașă? Si eu ii dau decat zeama de la ciorba si cu putina pâine inmuiata(decat miezul de la o felie de paine).Si doctorul veterinar a zis ca pot sa ii dau ciorba.
Eu as fi vrut sa imi răspunzi la întrebările mele nu sa imi dai exemple dupa care sa ma iau.