| Nicoleoficial a întrebat:

Heeey! Câinele meu când îl las singur începe să plângă tare, la fel face și noaptea, se trezește, îl iau în brațe ca să-l liniștesc și după maxim 30 de minute iar plânge. Vă rog să nu spuneți că-l răsfăț ca am încercat să-l las să urle până nu mai poate și merge după 30 de minute de URLAT. Și m-au certat și vecinii.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un caine urla din cateva motive:
- nu este satul, pentru ca nu mananca suficient si fiind un catelus mic, trebuei sa manace putin si des, cam de 4-5 ori pe zi, mai ales ca are doar 1 luna.
- doreste sa-si faca nevoile
- sau nu primeste atentia cuvenita

Fiindca se trezeste noapte, este din cauza ca ii este foarte foame, el trebuind sa stea cu mama lui, pana la 3 luni, ca sa fie alaptat.
cainele mic are nevoie de hrana si noaptea!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Vecinii bine au făcut.
Soluția. Să dormi cu el în pat.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Fiind mic are nevoie de mama lui, i al noaptea in pat cu tine e mic e speriat, cîte luni are? Dar tu ce varsta ai?

| Nicoleoficial explică (pentru CristiDinBucuresti):

El are o lună și 2 săptămâni iar eu am 13 ani

| ancaval a răspuns:

L-ai ținut în casă? Și apoi l-ai scos afară?

| Nicoleoficial explică (pentru ancaval):

Nu, stau la bloc și e prea mic să-l scot afară

| ancaval a răspuns (pentru Nicoleoficial):

Na...l-ai învățat în brațe.

| Nicoleoficial explică (pentru ancaval):

Doar ce îl luasem, cu o zi înainte

| ancaval a răspuns (pentru Nicoleoficial):

O fi pui și de aia plânge, până se obișnuiește.

| Salome3 a răspuns:

Având în vedere că plânge noaptea, înseamnă că te iubește. Chiar este bine și frumos că tine la tine.cel puțin cățelușul meu mereu mă mușcă, chiar dacă eu îl îngrijesc și asta nu este un semn că mă iubește așa tare. Dar eu îl iubesc, și mai bine să te iubească un cățel decât să nu te placa. Îți dau un sfat însă, când plânge noaptea îl cerți puțin (Îi spui pe nume, de exemplu Max, ce ai? Sau hey, ce ai?). Fiecare câine are nevoie de afecțiune, e normal să îl și răsfeți. Asta înseamnă că tine la tine. Cam atât:*