| dariaana a întrebat:

am nu caine de rasa golden retriever, are aproximativ 11 luni, e foarte prietenos cu toata lumea si e foarte energic, dar am o problema cu el. Ori de cate ori ies cu el la plimbare si vede un caine incepe sa latre si sa se zbata si vrea sa sara la el. Nu stiu daca poate fi dresat sa scape de acest obicei sau cum poate fi dresat. Dati-mi niste sfaturi va rog.

3 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Invata-l comanda nu si continuati drumul, distrage-i atentia.se poate la dresor.

| Cherilyn a răspuns:

Buna!
Golden Retriever e o rasa foarte frumoasa si cainii de acest fel sunt foarte inteligenti.
Ar fi pacat de el daca nu l-ai da pe mana unui dresor.
El va stii ce sa faca si vei obtine rezultate bune.

Inca nu e prea traziu, pentru ca e inca mic, si poate scapa de acest obicei cu putin antrenament.
Daca tot ai dat o anumita suma de bani pe el si pe intretinerea lui, ar fi bine sa il duci si la dresaj.
Succes! happy

| Mery09ro a răspuns:

Te poti uita la el cu o prvire serioasa, si sail tii suus, dua tine fiindca daca cand merge in lesa merge dupa tine, nu in fata ta, e semn ca e supus si cuminte. happy