| DeeaDeiutza15 a întrebat:

Imi spuneti cum sa imi dresez cainele sa nu mai muste si sa latre pe toata lumea?
A inceput brusc pe parcurs sa dezvoltat agresicitatea ei si nu stiu ce sa fac cu ea cand ies cu ea la plimbare cand vede cate un om incepe sa ma traga si sa latre la persoana respectiva si daca e fara lesa daca fug dupa ea sa o opresc cum inaintez eu asa inainteaza cateaua dupa persoana!
Nu mai stiu ce sa fac cu ea!
Rasa eu nu eu cunosc dar ma tem ca nu e de rasa.

5 răspunsuri:
| Maariiaa97 a răspuns:

Alex C are dreptate... daca vrei un exemplu de urmat poti sa te uiti pe youtube la "cesar millan dog whisperer" happy

| Analy a răspuns:

Atunci cand ii dai o comanda, mentine contactul vizual cu cainele. Asta ii transmite lui mesajul ca tu esti seful/sefa. Apoi, spune-i pe nume si da-i comanda cu o voce ferma. "Rex, stai!". Nu tipa, fiindca o sa-l sperii si nici nu da comenzi prea lungi. Cainii nu inteleg decat destul de putin din limbajul omenesc, iar propozitiile lungi ii deruteaza. Dupa ce ii dai comanda, arata-i exact ce vrei sa faca, in timp ce repeti aceleasi cuvinte.

Da-i o bucata de biscuite sau ceva bun dupa ce executa corect, lauda-l si mangaie-l. Cainele va fi foarte fericit fiindca tu esti multumit(a) si va fi dispus sa colaboreze in continuare.

Nu vorbi prea mult pe langa subiect in timp ce iti dresezi cainele, "Azorel, sezi", "Bravo" si cam atat, fiindca altfel o sa creada ca s-a terminat instructia si ca se poate juca in voie.

O sedinta nu trebuie sa dureze mai putin de 10 minute, si nici mai mult de 15 minute, daca vrei sa obtii rezultate reale. Ca si copiii, cainii se plictisesc si obosesc si ei, daca fac acelasi lucru de zeci de ori.

In fiecare zi, trebuie sa ai un program fix de antrenat cainele si, pe masura ce progreseaza, redu-i portia de dulciuri, pana cand o sa se obisnuiasca sa te asculte fara sa mai vrea nimic in schimb.

Nu incerca sa il inveti mai multe comenzi in acelasi timp; fiecare comanda la randul ei. Nu tipa si nu lovi cainele – frustrarea si nervii nu vor aduce nimic bun in relatia voastra. Rabdare, repetitie, laude si afectiune, iata de ce are nevoie orice animalut cu blanita, cat ar fi el de obraznic si incapatanat!

| AlexC a răspuns:

Mai intai trebuie invatat sa te respecte. Faci asta cand ii dai de mancare, nu il lasi sa sara pe tine, si incerci sa il opresti sa stea cu vocea. Sa nu tipi, trebuie sa te uiti in ochii lui si sa ii poruncesti ferm.
Dupa aceea ia-l la plimbare. cand latra si vrea sa alerge (trebuie sa aiba lesa) degeaba incerci sa-l opresti prin semnale sonore. Impungel cu calcaiul de la adidas(dar sa nu il lovesti) asa il potolesti, dupa aceea ii ordoni sa stea.
Nu uita cainii sunt animale de haita, au nevoie de un conducator, pe cineva care sa-l respecte. Nu uita sa ii oferi dragoste/mancare cand asculta de comenzi. Mai tarziu poti renunta la mancare.
Trebuie neaparat sa te uiti in ochii cainelui cand ii dai o comanda!

| BubblesBlossom a răspuns:

Pai daca nu e de rasa conteaza daca l-ai gasit pe strada si la cati ani/luni... Daca nu este de rasa inseamna ca din instinct ar vrea asta.Eu iti sugerez sa-i dai peste bot (nu foarte tare) cu o nuielusa subtire (ca sa simta si totusi sa nu-l doara rau), dar asta o sa dea rezultate in timp(poate o luna). Sper ca te-am ajutat!

| Oana_4980 a răspuns:

Fa ziarul ca un tub si dai peste bot cu el. Metoda aceasta merge, sa stii. O vecina are un caine care este o rasa agresiva. Cand era mic, de fiecare data cand musca ii dadea cu ziarul peste bot. Acum doar maraie si da impresia ca vrea sa muste dar nu este asa. S-a educat.