| vanessa001 a întrebat:

am o catelusa care are aproape 5 luni. problema e ca mereu da sa muste, ca o mangai, ca te joci cu ea tot deschide gura sa te prinda..deseori prinde calumea laughing Dar nu stiu ce sa fac ca sa nu mai fie asa..sa fie calma, blanda nu sa muste tot timpul. aveti ceva idei? funda. :*

Răspuns Câştigător
| Radeas1 a răspuns:

Nu du cainele la dresaj NEVER! Acolo sunt batuti cainii. E ca un copil mic de 1 an care se joaca. Las-o si pe ea sa creasca. Ce rasa e?

| vanessa001 explică (pentru Radeas1):

Labrador corcit cu o rasa mica. asa a spus veterinarul. happy Mersi de sfat.

| Radeas1 a răspuns (pentru vanessa001):

Sa-ti traiasca! Iti dau un sfat...Dai calciu (sau intreaba veterinarul ce calciu sa-i dai) ca daca e labrador corcit cu rasa mica, cand o sa creasca mai mare o sa o doara picioarele si o sa aiba probleme la ridicare.

| RedNose a răspuns (pentru Radeas1):

Nu orice scoala de dresaj au instructori ce lovesc cainii, instructorii care apar pe AchR sunt dresori seriosi, care isi iubesc meseria.

9 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Stai tot timpul pe capul lui, spune-i "nu-i voie" cand da sa muste, cand te musca zi "au" si ignora-l, nu te mai juca cu el. Daca il lasi asa si la un an va face la felwinking fiindca nu e stabilit cine este liderul. Cand te mai musca si te strange rau pune-l pe burta si tine-l acolo jos pana se calmeaza, apoi ii dai drumul.

| RedNose a răspuns:

La 5 luni nu mai e mic, la varsta asta trebuie sa stie deja cine este liderul, sa stie care ii sunt limitele, trebuie sa aiba "cei 7 ani de-acasa", joaca a fost pana la 4 luni, deja incepe sa se consolideze ce a invatat pana acum, deci daca nu-l corectezi de acum nici nu vei mai putea face ceva mai tarziu.

| neutrino a răspuns:

Catelul e catel, se joaca muscand. Nu incerca sa transformi o catelusa in pisica, pentru ca nu vei reusi. Lasa-o si pe ea sa se bucure de "copilarie"!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am tot Labrador corcit cu o rasa mica si se comporta exact la fel rolling on the floor Are o luna si cateva saptamani. Doar se joaca happy Asa sunt toti catelusi cand incepe sa le creasca dintii.

| violetajustme a răspuns:

Nu e adevarat ca sunt batuti cainii!
eu l-am dus de 2 ori si de fiecare data eu eram de fata cand il dresa!
numai vorbiti aiurea!
Si acum sa raspund la intrebarea adresata de tine incep prin a mentiona ca are doar 5 luni si e normal sa o doara dintisorii cauta sa ii cumperi ceva de ros spre ex un os sau o jucarie de cauciuc, astfel va avea timpul ocupat.Cu trecerea timpului va scapa de acest obicei, tu doar asteapta sa ii creasca bine dintisorii!

| MBeni a răspuns:

Daca vrei un comportament adecvat de la ea duo la dresaj.