| LuluLolita a întrebat:

Am o catelusa de 4 luni si incerc sa o invat plimbarea pe lesa. Cu zgarda s-a obisnuit dar nu vrea cu lesa.Cand ii pun lesa sta pe loc si nu vrea sa mearga.Ma puteti ajuta?

4 răspunsuri:
| Larisa211 a răspuns:

Obisnuieste-o cu ea. Las-o sa o miroasa, sa se joace cu ea, si dupa aceea, pune-i-o la gat, dar nu direct la plimbare. Las-o sa o tarasca dupa ea prin casa, iar apoi faceti plimbari scurte prin casa, lungindu-le din ce in ce mai mult.
E de preferat sa incepi cu o lesa ceva mai lunga, sa nu se simta chiar atat de limitata.
Dupa fiecare plimbare in care merge cum trebuie, ofera-i ceva bun, iar daca nu merge nu trebuie sa o certi sau sa o bati, dar nici s-o lauzi.
Sper sa-ti fi fost de folos!
BYE!

| Larisa211 a răspuns:

Funda?

| Valentyn22 a răspuns:

Incearca so momesti cu ceva mancare ceva cei place ei foarte mult doar pana se obisnuieste la mine a mers.Succes!

| FfLlOoRrYy a răspuns:

Incearca atunci cand ii pui lesa sa te joci cu ea si sa se miste apoi o sa se obisnuiasca si cu lesa...succeswinking