| ThaNebunika1993 a întrebat:

Am o catelusa (terrier yorkshire) de 5 luni si mai avem de facut doar vaccinul anti rabic. Ni s-a spus ca nu avem voie sa ii facem baie... Totusi as putea sa ii fac baie?

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Nu, nu ii poti sa ii faci baie, s-ar putea sa raceasca sau sa faca pneumonie si pentru a trata raceala, are nevoie de antibiotic, si un antibiotic se poate administra dupa 10-14 zile de la ultimul vaccin facut altfel il anuleaza.
Deci, astepata sa ii faci si ultimul vaccin, astepata vreo 2 saptamani dupa acel vaccin si apoi poti sa ii faci baie, dar poti sa il speli pe labute cu apa calduta.
Stiu ca sunt si sampoane uscate ( care nu are nevoie de apa), dar nu stiu cat de bune sunt.

3 răspunsuri:
| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

Vrei sa ii faci baie daca ti s-a spus sa nu ii faci baie? Ce nu înțelegi? Poate sa se îmbolnăvească daca ii faci baie.

| Kriss96 a răspuns:

Daca ti s-a spus sa nu-i faci baie de ce incerci sa-i faci baie?
Din moment ce omul ala care a studiat medicina veterinara iti zice ceva de ce ai vrea sa ii subminezi autoritatea?

| AdyColt a răspuns:

Fa-i baie. Daca vrei sa-ti imbolnavesti cainele fa-i baie.