| alexutzaioana a întrebat:

Am si eu o problema grava, zic eu, cu motanul meu.
Ei bine, am fost la veterinar sambata, 28 decembrie 2013, pentru a-l consulta (urina cu sange). I-a dat medicamente, i-a dat si vitamine. Mi-a spus sa ii dau jumatate de pastila de Urinovet pe zi. I-am dat pana miercuri, cand am terminat tratamentul. Vineri trebuia sa mergem cu el la medic, dar familia mea a fost plecata si nu puteam sa il ducem la veterinar. Vineri dimineata a inceput sa urineze foarte des si putin. Ei bine, ieri, cand nu a mai uirnat deloc, mieuna prin toata casa, voia sa stea pe rece. I-am dat o jumatate de No Spa, cum a spus veterinarul. Apoi, mama s-a dus la o farmacie sa ii ia Urinovet. I-am dat pe la 6 Urinovetul, dar dupa nici jumatate de ora a vomitat tot. La ora 8, am incercat sa ii dam si cealalta jumatate de No Spa. A vomitat-o si pe-asta. Am observat ca dupa ce a vomitat a doua oara, facea un fel de spume la gura. Speriata, l-am rugat pe tata sa il cheme pe veterinarul pe care il cunostea el. I-a facut un antibiotic, un calmant si niste vitamine. Azi dimineata, mama mi-a zis ca l-a gasit la ora 5 stand pe covoras in baie. Ea a crezut ca doarme. Cand m-am trezit eu, pe la 11, statea tot in baie. M-am dus si am observat ca respira cu greutate. M-am speriat foarte tare. L-am luat si am mers la Provet, singurul cabinet pe care il stiu din Iasi care are deschis si duminica. I-a facut un anestezic, apoi o sonda, ca sa ii desfunde uretra, apoi i-a administrat un antibiotic. Intrebarea e de ce a vomitat de 2 ori dupa ce am ajuns acasa (la 1 jumatate) pana la 3? Poate sa fie de la anestezic? Si ce medicamente ii trebuie? Exista posibilatatea sa mai faca inca un blocaj renal pana maine, cand ma duc cu el din nou la Provet? Mai are sanse sa scape?

1 răspuns:
| viotedy a răspuns:

Cine stie? Are pietre.Ii trebuie tratament si apoi mancare niste granule speciale care ii fac bine la rinichi.