| AleCsuţaa a întrebat:

Am o mica mare problemuta : Am gasit o catelusa pe strada abandonata si ...nu prea stiu ce sa-i dau de mancare deoarece a mancat putina carne, o singura data bobite. Nu mananca deloc paine, iar acum nici bobitele ( care sunt aceleasi) nu le mananca. Si as vrea sa ma sfatuiti cum s`o invat sa manance bobite. E foarte pretentioasa. Ea mananca carne, dar nu ii voi da la nesfarsit carne. Hel me!

Fundita daca functioneaza!winking

Răspuns Câştigător
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Studiez medicina veterinara:
Este probabil sa nu-i placa acele bobite deoarece am luat multi caini de pe strada, fie pui fie adulti. Le dadeam si bobite si mancau.
De care bobite sunt?
Daca nu mananca nimic te sfatuiesc sa ii cumperi pedigree la plic sau conserva, pedigree la plic este intre 2-4 lei (depinde de pretul din magazinul respectiv).
Si te-as sfatuii sa schimbi bobitele, cumpara-i:
http://www.julie.ro/......-400g.html
Costa intre 5-7 lei (Eu am dat pe el 7 lei)
Daca este pui te sfatuiesc sa ii cumperi:
- Pedigree junior CONSERVA.
- Pedigree junior la plic : http://hobbyworld.ro/produs/index/cat/114/id/254
- Darling Junior Conserva

Daca este deja matur :

Pedigree® Adult Hrana Uscata

Pedigree® Adult
Pachet: 500 g, 3 kg, 10 kg, 15 kg

Varietati: Vita si pasare; Pasare si orez

Pentru cainii de talie medie (10kg – 25kg)
Hrana completa si echilibrata in continutul de vitamine si nutrienti
Un amestec de granule cu textura diferita: gumate, crocante, cu umplutura cremoasa pe baza de carne
Singurul produs de pe piata care contine granule inovatoare: PK si SMK - pentru delectarea cainilor.

edigree® Adult Hrana Uscata, completa si echilibrata

-Pedigree® Adult
Pachet: 500 g, 3 kg, 10kg, 15 kg

Varietati: Vita si pasare; Pasare si legume

Pentru caini avand greutatea peste 10kg
Contine carne, cereale integrale si legume in proportii echilibrate, care sunt usor de digerat si absorbit.

Paine ma indoiesc ca va manca, deoarece cateilor nu le place, sunt rare cazurile in care mananca.
Daca ai adoptat-o doar pentru un termen scurt de timp, cand nu o vei mai putea tine am sa te rog sa iei legatura cu centrul de animale de la tine din localitate, vei gasi unul pe net daca nu stii vreunul.
Daca va face incontinuare pretentii la mancare doar asteapta pana i se va face foame mai tare, atunci va manca.
Nu ai specificat daca e pui sau adult, de aceea am scris feluri de mancare pentru junior si adulti.

Daca ai intrebari, nu ezita sa imi scrii. Daca te hotarasti sa locuiasca cu tine este obligatoriu sa fie dusa la veterinar in primul rand pentru analize, deoarece ai luat-o de pe strada si nu se stie, poate avea o boala sau purici, iar apoi vaccinurile, deparazitarea si daca vrei si sterilizarea (adica castrarea) care e undeva intre 50-150 lei.
Succes si o zi placuta! :)

6 răspunsuri:
| T7uk a răspuns:

Asta este destul de ciudat fiindca cainii nu refuza niciodata o gustarica. Poate ca o mai hraneste lumea si e satula. Painea este facuta din faina care se obtine din grau iar cainii sunt carnivori (mai exista caini care mananca paine ). Incearca sa ii dai alt sortiment de bobite cu alta aroma sau daca nici asa nu mananca dai hrana de aia cu sos ca la pisici. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai, lăsați, voi ăștia de la gustos punct ro, că n-aveți nici o cățelușă, doar vreți să atrageți vizitatori pe site, cu linkurile alea albastre! Nu e cinstit!

| AleCsuţaa explică (pentru anonim_4396):

Nu am cum si cu ce sa atrag, daca nu ai putut sa ma ajuti nu mai comenta degeaba happy

| papusica987 a răspuns:

Buna. ii poti da lapte, mancare gatita, bobite vezi ca sunt unele pentru catei mofturosi. nici catelusu meu nu mannaca mereu bobite dar mananca mancare gatita, morcovi, mere, galustelaughing... daca e de talie mica nu ii da multa carne la 2 zile combinata cu orez sau altceva, daca ii dai numai carne ii pot aparea bubite pe corp.:*

| AleCsuţaa explică:

Multumesc tuturor, raspunsurile au fost excelente si m`au ajutat foarte mult toate. Am schimbat bobitele, iar acum vad ca mananca. O sa-i dau carne mai rar pentru a nu avea bubite, multumesc inca odata pentru raspunsurile foarte folositoare :* >big grin

| Stoichy a răspuns:

Probabil e speriata si nu maianca mai nimic si carnea e atat de tentanta incat risca laughing daca nu e asta incearca sa ungi castronelul cu grasime de porc si sa pui putina grasime intre boabe sau sa le ungi pe cele de deasupra putin! si cu painea poti fac ela fel... si daca nici in ruptul capului nu mananca incearca sa nu ii dai mancare pana deseara straight face e singura cale. cred eu. sper sa nu gresesc! Noroc!