| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema: bunica mea are niste capre, iar una din ele tuseste destul de des. A venit veterinarul ieri, dar a uitat sa-l intrebe si acum el o sa mai vina peste vreo 2 saptamani si nu pot sa-l chem mai devreme ca e plecat. De la ce credeti ca ar putea fi? Dau funda :*

Răspuns Câştigător
| HoneyPot a răspuns:

Cauzele pot fi multiple. Din pacate doar veterinarul isi poate da seama daca e pneumonie sau alta boala infectioasa(temperatura crescuta, ascultatie la plamani)sau sunt paraziti (kk are culoare diferita, sau forma ciudata). Poate fi de la praf, dar eu as crede ca e ceva infectie respiratorie avand in vedere temperaturile de acum.

| psawyer a răspuns (pentru HoneyPot):

S-ar putea sa fie cumva de la coceni de porumb mucegaiti? Adica iti mai alege dar ma gandeasc ca poate. totusi? A mai avut o capra care tusea foarte mult si a murit. sad Sper sa nu se intample la fel.

| psawyer a răspuns (pentru psawyer):

Ii mai alege*

| HoneyPot a răspuns (pentru psawyer):

Poate fi de la mucegai sau praf. Dar celelalte capre de ce nu au simptome? Sau mananca separat?

| psawyer a răspuns (pentru HoneyPot):

Au tarcuri separate ca se bat si sunt gestante, si astfel le imparte mancarea la fiecare.

| HoneyPot a răspuns (pentru psawyer):

Nu stiu, posibil sa fie de la mucegai. Din pacate doar un veterinar care vede situatia poate spune si sa dea tratament. Sa speram ca nu se inrautatesc simptomele caprei pana se reintoarce veterinarul.

7 răspunsuri:
| Ivascu_Vasile_1954 a răspuns:

Eu as incepe cu EVOMEC injectabil sub piele, 0, 5 ml daca are greutatea sub 25 kg deoarece,oricum trebuie facuta deparazitarea(acest produs este pentru toate formele de paraziti care pot produce tusea),precum si pentru. alti paraziti nazali,intestinali,pulmonari,iar daca tusea continua, trebuie facut tratament cu antibiotice de catre medicul veterinar, care stabileste medicatia si forma de administrare(in acest caz fiind vorba de o infectie a cailor respiratorii provocata de raceala). caprele de rasa sunt sensibile la frig sau apa rece de baut(este indicata la temperatura camerei), tratamentul injectabil, daca e cazul, se face numai de catre specialist(medic sau tehnician).

| Ivascu_Vasile_1954 a răspuns (pentru Ivascu_Vasile_1954):

As mai adauga ca EVOMEC este un deparazitar general, inclusiv pentru scabie, raie, paduchi, acarieni.