| anonim_4396 a întrebat:

am si eu un bichon maltez de 5 luni si cand ies afara cu el si vin alti catei de marimea lui la el se sperie si fuge, la fel si cand se apropie o persoana straina de el latra si uneori face si pe el... ce sa ii fac sa nu mai fie asa? Ajutorrrrr.

8 răspunsuri:
| clausialin a răspuns:

E baiat, de la o luna jumate l-am cumparat si l-am luat cu mine peste tot si toata lumea a pus mana pe el si copii, dar acum nu mai lasa pe nimeni sa puna mana pe el ba chiar face pe el, sincer imi este si rusine cand alti caini ca el vin la el si reactioneaza asa...

| IsabelaIssa a răspuns (pentru clausialin):

Inseamna ca a prins o frica de ceva daca inainte nu era asa. Faptul ca face pe el nu stiu daca e vreun semn bun, am avut si eu un caz si din pacate era bolnav. Consulta un medic veterinar cel mai bine, si cumpara o carte de dresaj, te va ajuta sa-l scapi de fobii. Bafta!

| clausialin a răspuns:

Nu e bolnav e mai sanatos ca noi, are toate vaccinurile si deparazitarile facute, nu stiu ce sa ii fac sa numai fie asa. offfffffffffffff

| simiy a răspuns (pentru clausialin):

Eu totusi cred ca ii va trece pentru ca si al meu a fost exact asa cum spui tu. sper sa ne scrii peste o vreme ce face si cum l-ai ajutat happy

| clausialin a răspuns (pentru simiy):

Sper sa fie asa cum imi spui tu...o sa mai vb :*:*:*

| elenyss a răspuns:

Trebuie sa socializeze cat mai mult cu oameni si alte animale altfel va ramane un catelus speriat. Tine-l in brate si lasa copii sa-l mangaie, ia-l cu tine in vizita la prieteni, lasa-l sa miroase alte animale, etc... fa tot posibilul sa socializeze cat mai mult.

| simiy a răspuns:

Si eu am un bishon de 1 an, cand era mai mic pana pe la 6-7 luni era la fel cum spui tu dar cand a fost prima data in calduri i-a trecut. acum e sociabil si e curios de orice caine pe care il vede chiar daca e mare sau mic. se zice ca inca sunt pui si se tem dar cand se maturizeaza capata curaj. nu iti face griji intr-o luna sau 2 o sa-i treaca!

| pink13 a răspuns (pentru simiy):

Pai si eu am un bichon maltez de cinci luni:Xspre deosebire de al tau, el e prea sociabillaughingpe toata lumea ar baga in seamalaughingsare si ii iubeste enorm pe toti chiar daca nu-i cunoastelaughingdeci fiecare caine e diferit chiar daca sunt din aceeasi rasalaughing