| anonim_4396 a întrebat:

Cainele meu face 2 ani in august, este o corcitura dintre bichon si pechinez. Nu i-am facut pana acum nici un vaccin. As putea sa ii fac acum? Daca da ce fel de vaccin, adica pentru ce? Si cat costa fiecare tip de vaccin pe care as putea sa il fac?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

DA! Poți să-l duci oricând la cabinet, vaccinul se face anual. In cazul în care era puiuț primea mai multe, dar așa, i se va face doar un vaccin polivalent (45 lei) la orice cabinet veterinar. Înainte de administrarea vaccinului (două săptămâni, maxim) cumperi de la medicul veterinar o tabletă de Pratel (deparazitar intern), care i-o dai cățelului. Vaccinul (Nobivac DHPPI/RL) ajută la imunizarea câinilor împotriva jigodiei, hepatitei, parvovirozei, turbării, leptospirozei etc

4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Depinde:
Pratel este la 5 lei, iar Biheldon este la 4 lei (deparazitarul intern se dă din trei în trei luni, împotriva paraziților intestinali)

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Încă ceva: dacă cătelul este bolnav, nu este permis să-i fie administrat vaccinul, mai întâi îl tratezi!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ei, nu te alarma, poate a facut o indigestie alimentară. Să sperăm că nu e altceva grav! Dar de ce numai atunci când ni se îmbolnăvește animăluțul ne amintim că trebuie făcut vaccinul? Rău că nu te-ai hotărât până acum! Oricum, e bine să-l duci să-l vadă un medic, îi va da niște calmante. Dacă-i administrezi cătelului vaccin când e bolnav, riscă să moară. Să-i spui medicului că ai de gand să-i faci si vaccinul după ce-l tratează! Vezi că si cațeilor li se fac fișe medicale big grin!