| Thelovelybones a întrebat:

Am un cățel în vârstă de un an şi 2-3 luni si nu inteleg de ce nu mananca mai mult. E de talie mare, mai mare decat un Labrador(mai am un Labrador care mananca absolut orice, fructe, legume, bobițe, conserve, terciuri, ORICE, fara sa faca nazuri), dar el nu...
E maidanez, l-am luat de pe strada si e foarte inteligent, dar simt ca ma sfideaza. Stie ca il iubesc foarte mult si profita de asta. Vara, de exemplu, mananca fructe si legume din gradina, a preluat obiceiurile alimentare ale celui mai mare laughing)
Dar, din nou, mananca mult mai putin decat el, desi este mai mare. Nu e foarte slab, dar ii pot simti oasele si nu imi place. As vrea sa fie putin mai robust.
Bobițele nu le mananca aproape deloc, indiferent de calitatea lor, mananca doar cand le schimb marca, probabil din curiozitate, apoi face nazuri. Nu am timpul necesar si rabdarea sa le gatesc zilnic, le gatesc ocazional si atunci mananca amandoi cu pofta.
Nero(mofturosul) prefera mancarea gatita(in special pe cea vegana) in detrimentul hranei uscate. Mananca ciorbe de legume, terci de ovaz si paste simple fierte(doar macaroane, spaghetele nu le tolereaza, desi au exact aceeasi compozitie happy, fasolea si sarmalele vegane sunt preferatele lui. Ii dau mancare de 3 ori pe zi, dar nu mananca decat o data, sau maxim de doua ori, daca ii place mancarea.
Nu stiu ce sa fac cu el...E normal sa existe caini cu preferintele astea dubioase la mancare, si care sa consume considerabil mai putin decat ar fi normal?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Posibil sa aiba paraziti intestinali si sa nu poata manaca din cauza lor.

| Thelovelybones explică (pentru Violleta2022):

Oh, nu cred..are vaccinurile la zi si e hiperactiv.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Thelovelybones):

Eu nu vorbesc de vaccinare ci de deparazitare.

| Thelovelybones explică (pentru Violleta2022):

Vaccinare si, implicit, deparazitare. Mereu l-am deparazitat inainte de vaccin.