| DianaDiaa a întrebat:

Am un hamster pitic (are 1 an jumate) si azi am vazut ca i-a cazut parul intr-un loc (pe spate cam in zona gatului). Acum nu stiu daca de la scarpinat,daca are ceva sau ce o fi facut (noaptea mai ii dau drumul prin bucatarie pentru ca roade cusca foarte tare, dar pana acum n-a patit absolut nimic)
Eu as vrea sa cred ca e pur si simplu naparlirea sezoniera, dar e intr-un singur loc ca o gaura. Pe piele nu are nimic dar nu stiu.

2 răspunsuri:
| CherryLove a răspuns:

Am avut si eu hamsteri sirieni, aia galbeni cu dungi albe. Ideea este ca sunt animalute care traiesc foarte putin, 2 ani - 2 ani jumatate.
Acelasi lucru l-am observat si eu la hamsterii mei, in diverse locuri aveau o portiune de piele fara blanita, asta este un semn fie ca au o afectiune dermatologica fie imbatranesc si in acest caz e ceva firesc sa le cada parul, eu cand le-am ingropat erau cam chele. Tre sa ai grija cand il lasi pe jos, se imbolnavesc usor ca pun boticu peste tot pe jos si sunt microbi purtati pe incaltaminte si asa mai departe. Daca se scarpina insistent, atunci ar fi bine sa mergi cu el la veterinar sad

| DianaDiaa explică (pentru CherryLove):

Nu se scarpina, si nu a avut probleme pana acum, nu stiu ce sa zic, pielea nu e rosie sau ceva ....habar n-am