| anonim_4396 a întrebat:

Ieri am primit un hamster pitic si nu stiu daca e ok sa il las afara din cusca liber prin camera.Mi-e frica sa nu se duca undeva de unde sa nu-l pot lua inapoi.Ce ar trebui sa fac?
PS:Uneori roade cusca si cred ca e un semn ca vrea sa-l las afara
dau Fundita

10 răspunsuri:
| Oanny a răspuns:

Poti sa iei de la petshop o bila pentru hamster.Il bagi in bila si poti sa-l lasi sa se plimbe in ea prin casa.Sau poti sa ascunzi toate gaurile si toate locurile prin care se baga si sa-l lasi liber prin casa.

| victorr_3274 a răspuns:

Probabil ca se plictiseste sau vrea sa-i faci curat in cusca. Cumpara-i niste jucarii, o roata in care sa alerge. Eu cand aveam hamster il scoteam din cusca si il tineam in mana, ma puneam pe pat si il lasam sa alerge pe burta mea sau pe pat. Pe podea, il lasam putin. Inchideam usa si aveam grija sa nu se ascunda undeva. Pastreaza-i cusca curata, apa la discretie (din care bea cate o picatura) si o jucarie inauntru.

| xXsecretXx a răspuns (pentru victorr_3274):

Are tot ce ai mentionat ...am sa incerc dar e cam agitat si fuge cu orice ocazie... daca ii dau drumul pe pat poate cade si, chiar daca nu pateste nimic, poate nu mai reusesc sa-l prind
sunt primele lui zile, e normal sa fie asa...agitat?

| Nevastuic a răspuns:

SA NU FACI PROSTIA DE AL LASA LIBER chiar daca e atat de micut are o viteza o sa fuga si nu o sa il mai gasesti si o sa iti para rau de el dupa (crede-ma din experienta) recomandat este sa ii cumperi o bila pentru hamsteri. Il bagi in bila si astfel il lasi prin casa fara sa il pierzi.

| Sobi a răspuns:

Vrei raspuns? Sa nu te ia dra** sa ii dai drumu din cusca.Cand am fost la un prieten a facut aceasta greseala si timp de 4 ore am stat dupa el dar l-am gasit...intr-un fel.

| KidNeboon a răspuns:

Si eu am un hamster pitic si il las cateodata afara (adica doar prin camera). Thoamnee..nu. nu are cum sa se blocheze pentru ca e flexibil. Lasa-l 10 min prin camera si gata! Sper ca ti-am fost de ajutorwinking

| CarlyXlove002 a răspuns:

Poti sa il lasi afara, daca esti sigur ca nu ai gauri prin pereti, si daca ti usile inchise. Un prieten are un hamster pitic, si cand vin tot timpul il lasa afara din cusca, in camera. Nu se poate bloca pentru ca e foarte flexibil, si daca merge pe dupa vreun pat, sau canapea, va sti cum sa iasa. Ar trebui sa ai grija, pentru. ca daca iti intra in papuci, s-ar putea sa ii roada laughing

| xXsecretXx a răspuns (pentru CarlyXlove002):

Da dar el cam fuge cand incerc sa-l iau pana si din cusca, dapai de dupa pat laughing

| RoXxYkA a răspuns:

Lasa afara dar trebuie sa fi mereu atent.iar daca se duce il spatii periculoase intoarcel din drum. Funda :*

| Buzgure_Tudor_1991 a răspuns:

Da nu cred ca are nimic numa sa ai aparatoare de priza sa nu se curenteze ca si eu am patit la fel