| FlaviuselFlaviusel a întrebat:

Am un labrador de 6 LUNI si nu vrea sa iasa afara. adica se tot opune. si trebuie sa stau sa ma cert cu ea ca sa vina timp de 20 de minute. si nu stiu ce sa fac thinking o sa ramana asa tot timpul? voi stiti ce trebuie sa fac? Multumesc

5 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

De ce va luati animale daca sunteti paraleli cu logica si educatia?

orice face un caine trebuie sa fie corelat cu placere/frica/iubire/respect

frica nu e buna deci afara cu ea
deci cainele ala are o frica de afara. trebuie sa corelezi afara cu una din cele sus mentionate.

deci. vezi ce iubeste cainele tau si da-i acel ceva cat mai aproape de frica sa. langa usa, pe urma pe prag, usor pana iesi afara. daca el nu vrea si tu il fortezi ii impui o fobie animalului. ademeneste-l, fa-l sa vrea sa iasa, sa inteleaga ca afara primeste ceva ce vrea mult, sa coreleze fobia cu ceva placut... logic?

| FlaviuselFlaviusel explică (pentru JohnnyBi):

Ba, nu stiu cum sa iti zic, dar esti mai prostut. Cum vrei ca lumea sa invete despre caini, daca nu intreaba sau daca nu isi iau un caine?raised eyebrows Tu crezi ca daca nu stii unele lucruri despre caini, asta inseamna ca nu trebuie sa iti iei caine? Tocmai, iti iei un caine iar greselile pe care le faci cu el, nu o sa le mai faci cu viitorul cainewinking Asa ca poate data viitoare inveti sa dai un raspun mai frumos big grin

| JohnnyBi a răspuns (pentru FlaviuselFlaviusel):

Cainele nu e cobai. cauti pe net tot ce gasesti despre o rasa de care esti interesat, cauti tehnici de socializare, educatie, ingrijire, etc si cand esti pus la punct cu teoria incepi practica. un pui poate fi sechelizat de un prost. sufera cainele ca pe tine c om nu te duce capul sa inveti inainte sa experimentezi.

ia arunca-te de pe bloc. asa inveti daca te doare cad lovesti pamantul.

iei un caine agresiv, nu te duce capul ce sa faci cu el => nu il mai vrei cand vezi ca esti c**va unui patruped si il arunci in strada sau eutanasiezi. asta pe mentalitatea ta de cobai

| Flame_Vlad_1989 a răspuns:

Eu nu ma pricep dar te pot ajuta

intai ia o minge de jucarie pentru caini
apoi cu mingea la caine spui hai cutu
arunc-o jos si cainele poate rontaii jucaria in timp ce pui tu lesa
si daca nu vrea sa vine afara poti sa aduci mingea afara
mult succes la labradorwinking

| AncaaStoica a răspuns:

Trage-o de zgarda rolling on the floor))))))) Glumeam doar :3...rolling on the floor