| anonim_4396 a întrebat:

[FUNDA!]
Imi vreau prietenii inapoi.
In ultimul vreme, prietena mea iasa cu niste vagabonzi care au "stricat-o" de cap.
Apoi mi-am facut o alta prietena foarte buna. totul era perfect, dar de la un timp a inceput sa fie distanta, sa ma vorbeasca pe la spate si sa-mi ignore apelurile, in timp ce sta cu fitoasa pe care obisnuiam sa o uram amandoua.
Zilele astea, nu am altceva de facut decat sa stau cu o fata plictisitoare, care e de treaba dar e cam copilaroasa (nu se poate discuta despre baieti sau asa ceva cu ea).
Imi vreau prietenele inapoi nu mai suport. Cea care iasa cu vagabonzi ar vrea sa mearga cu mine afara, dar cu conditia sa vina si noii ei prieteni pe care nu-i suport deloc.
Cealalta, care m-a tradat pentru o fitoasa dupa ce am facut atatea impreuna, ba chiar a venit la mine de revelion, imi ignora apelurile si tot timpul merge afara cu fitoasa care, cand ma vede online isi pune statusul "nu'swinking cu biia:*" (Bia este prefacuta).

Ce sfaturi aveti sa-mi dati? Vreau sa-mi fac noi prieteni dar nu stiu pe altcineva ca ele...trebuie sa stau cu plicticoasa si cu alta fata care plimba un carucior cu un copil de plastic in el straight face

Funda! :*

Răspuns Câştigător
| DozaDeVise a răspuns:

Pai...uite ce ai putea face :

1.ai putea s´o faci geloasa pe cealalta[care´ti respinge apelurile] stand cu fetita copilaroasa si sa para ca va distratzi de ex: cand intri pe mess iti pui statusul ca estiocupata---te distrezi cu ea---n´o mai suni pentru ca o sa pari disperata dupa ea --daca te intalnestidoar o salutzi sa nu pari ingamfata dar apoi o ignori

2. cu prima ta prietena : íi poti spune ca nuprea ii suportzii noii ei prieteni si ca nici pe ea nu a ajutat´o, schimband´o in mai rau

3. daca prima ta prietena doreshte sa ieshitzi sau tu spune-i sa ieshitzi macar o zi fara prietenii ei [doar tu nu ti´i aduci pe ai tai nuh?¿]

4.intre timp va trebui s´o suportzi o vreme pe fetita copilaroasa dar laudand´o pe langa prietenele tale ca s´a maturizat si chestii trestii laughing

5.cauta´tsi o alta prietena...dar pe plictikoasa sa n´o parasestideodatha ca se va simti cum te´ai simtit si uh [si nu cred ca vrei asta]

6.nu e neaparat sa´ti faci o BF [best friend] daca nu vrei pe altcineva eu am avut trei si am renuntzat la toate big grin laughing happy sad

7. daca chiar vrei una ia´o incetishor cu unele colege sau prietene [poate cine stie...o sa va placa sa fitsi prietene bune]

8. daca tot nu poti gasi una gaseste hobby´uri pana se termina vara de ex :
citeshte o carte
fa´tsi un blog si ocupa´te de el
scrie poezii
ieshi afara cu alte prietene cu rolele, bicicleta skateboard´ul si alte chesti
ai putea incepe un curs de inot de handball de volei...
ai putea chiar sa´ti redecorezi camera cu putin din ajutorul parintzilor tai [sa´ti vopsestiperetii, sa faci totfelul de postere cu trupele preferate pe care le poti lipi pe pereti, sa´tsi aranjezi altfel mobilierul si obiectele decorative si multe alte chestii ca´ti vin prin mintewinking ]

sper ca te´am ajutat...mult norocçwinking:*

6 răspunsuri:
| deniisu a răspuns:

Deci pot spune ca stiu prin ce treci.adica eu mi-am pierdut prieteni adevarati nu pentru ca ma-au tradat ci pentru ca sau mutat...si 2 au murti deci tu mai ai sanse sa i vezi sa vorbesti cu ei dar eu nusad asa.deci incerca sa iesi cu prietenea ta si cu noi ei prieteni poate o sa i suporti si o sa va intelegi bine(eu mi-am facut noi prieteni asahappy ) iar pe celalata prietena nu o mai suna si las-o in pace sa vada ca nici tie nu iti mai pasa de ea.cum nici ei nu i mai pasa de tine...stiu ca poate ti la ea da o sa te creada disperata daca o tot suni las-o in pace si fa-ti noi prieteni sa vada ca poti sa te distrezi si fara ea si poate intr-o zi va veni cu coda intr-e picoare la tine si atunci tu alegi daca o ierti sau nuhappy si pe fata plictisore incerca sa o schimbismugpoate iese din ea o prietena calumeahappyiar pe cea cu caruciorul cred ca este pre mica pentru tinelaughingsucees si sper ca te-am ajutathappykiss

| emima a răspuns:

Nu-ti fa griji prietene tot o sa mai ai in viata dar din clasa la tine cu nimeni nu poti iesi? nu le da importanta prietenelor false

| logatcamembru a răspuns:

Of,of,of ce nesimtite sunt alea doua infite ...nu mai vb cu ele si o sa vezi ca se vor intoarce la tine si cand vne vorba de prieteni sunt toti aici pe TPU pup love strucklove strucklove strucklove struck

| DozaDeVise a răspuns:

Vroiam sa´ti trimit un raspuns mai complet si s´a blocat TPU si nu s´a inregistrat raspunsul straight face, nu l´am mai scris pe tot...doar o parte---off---ce pot zice...in orice caz baga la cap--->prietenii adevaratzi nu te vor lasa balta niciodata!¡
trebuie sa dai o shansa fiecarei persoane, nu stii ce se afla in ei cu adevarat :*

| Irina0027 a răspuns:

Adevaratii prieteni nu se uita niciodata.isi vor aduce aminte de tinewinking

| Ciocoloco22 a răspuns:

Sincer ar trebui sa'i spui prietenei tale [cea care umbla cu vagabontii] ca nu iti plac prietenii ei si ca daca vreti sa iesiti sa iesi numai u cu ea... si eu sunt intr'o situatie asemanatoare
si sincer de cand am vazut cu cine umbla prietenaa mea mi-am facut alti prietenii adica intamplator trebuie
sa acorzi o sansa oricarui copil pentru ca nu se stie
ai rabdare cu fata aceea plictisitoare, fa'o si u sa numai fie
adapteaz'o la viata ta si cred ca o sa fie ok