| Issabelle6789 a întrebat:

Am un motan(are 10 luni)care nu vrea sa bea apa.Bea doar lapte.Ce as putea sa fac sa il fac sa bea si apa? Nu cred ca e sanatos sa bea doar lapte(lapte praf special pentru pisici).I-am cumparat de curand un aparat facut special pentru a face pisicile sa bea apa dar nici nu se atinge de el :-(. Veterinarul a zis ca nu are nimic daca bea doar lapte.
Mentionez ca de cand il am(2 luni, dupa ce a fost intarcat)il tin doar in apartament.

12 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Are suficienta apa in lapte; singura problema e ca trebuie sa stea cineva sa ii faca toata viata lapte.

| Issabelle6789 explică (pentru minrest):

Nu e asta problema? dar pentru mine laptele nu e apa...consider apa mai sanatoasa.Laptele ala cine stie ce are in el...ca nu e lapte de pisica.E cumparat

| minrest a răspuns (pentru Issabelle6789):

Isabelle, pisicile sunt mofturoase la baut; eu ii picur motanului apa pe peretii cazii de baie. Toata familia Felide are probleme cu bautul; sunt specii care nu beau apa, ci o iau din vanat, daca nu vaneaza o perioada moare de sete; sunt specii care beau doar dupa ce mananca la capacitate, daca nu vaneaza, se deshidrateaza pe malul fluviului. Si mai au si rinichii sensibili. Eu cred ca din laptele respectiv isi ia apa, si ceva hrana cam prea prelucrata, ca si cea din boabe. E parerea mea omule! Sa traiti amndoua sanatoase si fericite.

| Mayar a răspuns:

Dilueaza-i treptat laptele cu apa.winking S-ar putea sa ai rezultate. Nu poti face schimbari bruste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-i mai da lapte o perioada, si o sa bea si apa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E clar ca are o problema,ceva de genul laptoocolic,daca o pot denumi asa...
O varianta ar fi sa-i pui in lapte ceva care sa-i strice gustul, de exemplu scortisoara sau alt condiment asemanator, boia dulce, etc, intelegi tu.Ca sa-l diluiezi cu apa cred ca s-ar prinde si e posibil sa se supere, eventual poti incerca asta dar sub o alta forma, ii arunci in lapte doua cuburi de gheata, si-i spui ca asa beau barbatii adevarati.Am vazut asta intr-o reclama...
Sau ai putea sa-i aduci o pisica, dar una de-aia care sa stea toata ziua cu gura pe el...

| asuari a răspuns:

Nu îi da lapte o zi întreagă și încercă să îi dai mâncare cât de cât uscată. Lasă lângă un bol cu apă, dacă nu vrea să bea îl chinuiesti (încerci să îi bagi boticul pentru a simti apa), iar în cele din urmă să sperăm că o să bea și apă, nu numai lapte. Ai grijă de pisicuță și multă baftă!

| korenix a răspuns:

Probabil o fi vazut schimb de mame!?

| Issabelle6789 explică (pentru korenix):

? sa stii ca la asta nu m-am gandit? m-ai facut sa rad

| Georgian22 a răspuns:

Salut, se comporta asa deoarece laptele acela ia provocat dependenta.
Nu i mai dai laptele o zi, i se va face sete si va bea apa.

| AlexuTzzuAlex2000 a răspuns:

Nu-i mai da lapte...

| Luca_Ioana_2000_v3Va a răspuns:

Pai, daca veterinarul a zis ca nu are nimic....atunci nu are nimic... nu trebuie sa iti faci griji