| Ionutsa24 a întrebat:

Am un puiut de bichon, are 3 luni de la nastere si 2 saptamani de cand e la mine. I-am cumparat ham si lesa retractabila dar nu vrea sa mearga in ea cand il scot afara. se pune in fund si nu face nimic. Cineva mi-a spus sa il las cu hamul in casa pentru a se obisnui. Am incercat dar nu vrea sa faca nimic. Vine doar la mancare. Ce sa fac? Vreau raspunsuri din propria experienta. nu de pe Google, va rog sad (am incercat sa il fac sa mearga afara si cu recompense in fata lui dar sta nemiscat. )

Răspuns Câştigător
| AnaRadu a răspuns:

Da, dar nu o sa iti prea convina cand nu o sa vrea sa stea fara lesa. Crede ca vrei sa il parasesti de aia vine acolo. Iti creste catelu` cu frica sa vrei sa il lasi.hee hee.Nu e bine dar faci ce vrei. Eu doar ti-am spus.

7 răspunsuri:
| AnaRadu a răspuns:

Hei. Am si eu bichon cam de un an. Si al meu facea la fel, cand ieseam cu el afara se punea in fund si nu mai vroia sa mearga si ajungea sa il duc in brate. Eu l-am tinut in casa cu zgarda la gat deoarece face asa ca nu este obisnuit cu zgarda la gat, nu cu lesa propriu zisa. Tine-i zgarda la gat si atunci cand iesi afara cu el, dupa o perioada cand se acomodeaza cu ea, il treagi putin si incepe sa mearga. :3
Imi poti trimite mesaj sa imi mai spui cum e.

| Ionutsa24 explică (pentru AnaRadu):

Abia am intrat in casa. m-am prins ca nu lesa e problema...in fata blocului am spatiu vedre dar nu vin caini si e inconjurat de gard viu si pe langa e alee. l-am lasat fara lesa. doar cu hamul si se culca. apoi m-am departat de el si a incepui sa scheune si intr-un final a venit la mine singur. am repetat de multe ori treaba asta. Oare e bine ce fac?

| AnaRadu a răspuns (pentru Ionutsa24):

Nu. El crede ca il parasesti, de aia vine la tine.Mai rau il sperii daca ii tot faci asa. Dupa nu o sa vrea sa ii dai drumu din lesa din cauza ca ii e frica, ca pleci.

| Ionutsa24 explică (pentru AnaRadu):

Da, dar macar se prinde ca trebuie sa vina dupa mine. ca daca nu vine ramane singur. nu?

| Ionutsa24 explică (pentru AnaRadu):

Scuze laughing sunt disperata... ma chinui de zile. ieri am iesit la plimbare la ora 16 si am intrat in casa la ora 20. -.

| AnaRadu a răspuns (pentru Ionutsa24):

Da, dar nu o sa iti prea convina cand nu o sa vrea sa stea fara lesa. Crede ca vrei sa il parasesti de aia vine acolo. Iti creste catelu` cu frica sa vrei sa il lasi.hee hee.Nu e bine dar faci ce vrei. Eu doar ti-am spus.

| Iyulia3712 a răspuns:

Hey, si eu am un bichon fetita de aproximativ doi ani si la inceput imi facea si mie la fel. Chestia asta ajunse sa ma exaspereze, pentru ca nu voia sa mearga, schiorlaia si plangea plus ca manca si toate prostiile posibile pe care le gasea pe jos. Acum sincer eu nu am apelat la nicio metoda deosebita, doar am stat foarte mult cu ea afara si o tot trageam de lesa ca sa mearga, chit ca nu-i convenea. Ii mai si dadeam cateodata drumul in vreun parc ca sa o las sa exploreze si sa isi dea singura drumul de la mers. Cand sumt mici se sperie foarte repede, de asta trebuie avut rabdare cu ei la acest capitol. Nu prea am avut probleme aici, in schimb m-am chinuit foarte mult sa o invat sa faca afara. Tine-ma la curent cu situatia.winking

| Ionutsa24 explică (pentru Iyulia3712):

Nu se sperie deloc. doar ca nu vrea sa mearga. Caut o metoda cat mai rapida. luni incepe scoala si nu are cine sa stea sa-i faca mofturile. adica am timp pentru el dar in stilul acesta ar trebui sa stau cu el afara cate 2 ore. In schimb cand vrea acasa se duce singur in scara blocului si urca cateva scari, apoi se opreste si plange. pff. rabdarea mea are o limita. cand il vad cum face afara... ohh