| anonim_4396 a întrebat:

Catelusa mea plange mereu cand incerc sa o scot afara, cand ii pun hamul si lesa parca ii pica cerul in cap. Nu vrea sa mearga, plange si mereu cand vede o usa de la un bloc deschisa vrea sa intre.
Nu stiu ce sa fac si nu stiu cum sa o conving sa iasa afara...nu pot nici sa o las numai in casa sa stea, ii e frica efectiv de tot ce inseamna exterior.
Are 3 luni

6 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

O scoți în balcon!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E speriata, nu o chinui daca nu vrea afara. Mai rau se sperie daca o fortezi

| Ellzzz a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar nu o sa pot sa stau cu ea mereu in apartament, trebuie sa se invete sa isi faca nevoile afara, iar daca nu e invatata de mica ce fac?

| anonim_4396 explică (pentru Ellzzz):

E posibil să nu îi placă când îi pui lesa dacă doar atunci devine speriată, încercă să o obișnuiești cu lesa chiar și în interiorul apartamentului până prinde curaj și încredere

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Până se obișnuiește cu exteriorul, plimbă-te pe holul blocului

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E încă micuța. Încearcă sa o mai scoți in brațe. Nu o lasă pe jos. Iesi cu ea in brațe sa vada exteriorul sa se obișnuiască cu locul. Nu te duce departe cu ea. Și luna viitoare sa vezi ca va accepta sa stea in fata blocului. Apoi la 5 luni va veni usor usor cu tine și mai departe cu un colț. După nu vei mai avea probleme. Asa făcea și cățelul meu. Mi era teama ca niciodată mu va veni cu mine și nu va accepta lesa. I am luat zgarda sa se obișnuiască in casa cu ea, apoi doar ii atașam lesa de zgarda. Când s-a făcut mai mare a acceptat hamul