| GabrielaBlaBla75 a întrebat:

As link cu o scoala de dresaj in bucuresti sau un sfat. Am un labrador, are 6 saptamani. La 5 saptamani cand l.am adus acasa a refuzat sa stea pe canapea cu mine, sa il iau in brate sau sa il mangai ..latra,se zbate, musca. m.am gandit ca poate nu s.a obisnuit, ca ii e frica de inaltime..sau ca ii e dor de familie.a latrat toata noaptea se mai calma cand il priveam in ochi si ii sopteam shh. ba chiar incepea sa stea cand il luam in brate, ma lingea..de 2 ori a dormit pe mine in pat.dar acum continua sa fie agresiv..ma musca pe mine si ceilalti membri ai familiei fara motiv..la inceput ii dadeam usor la fund dar devenea si mai rau..acum tipam "au" si il ignoram cand face asa dar continua sau incepe sa roada mobila, sa schelalaie..nu ma pot apropia de el si imi este frica ca va fi asa sau mai rau cand va creste. (Dau fundita thinking )

Răspuns Câştigător
| Mechno a răspuns:

Parerea mea este ca trebuie sa ai foarte multa rabdare. E inca foarte mic ca sa te astepti la prea multe de la el. Sunt unii caini la care merge metoda cu ziarul, altii la care nu merge. A mea face si mai rau daca o amenint cu ziarul. Asa ca doar o cert si o ignor cam 30 de minute. In ceea ce priveste rosul, pana la 1 an si jumatate, asteapta-te sa faca asta. Totusi poti ameliora situatia, certandu-l cand vezi ca roade ce nu are voie, si dandu-i la schimb altceva ce are voie sa roada. Poate ca faza cu muscatul o intelegi gresit. Poate musca din dorinta de a se juca (da din coada cand face asta? sau are cu adevarat atitudine agresiva?) sau poate din cauza ca il dor dintii. Daca vezi ca vrei sa te joci si incepe sa muste, cearta-l dupa care ignora-l si nu te mai juca 30 de minute.

| GabrielaBlaBla75 explică (pentru Mechno):

Rosul nu este o problema. Cel putin pana acum nu mi s-a parut. De fiecare data cand il prindeam ii spuneam ca nu are voie il luam din acel joc dandu.i jucaria si il felictam cand o rodea. Nu am observat acest lucru, insa nu cred ca da din coada. Insa iti multumesc pentru sprijin si sfat.

11 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Da-l cuiva care iubeste animalele ca i-ai facut destul rau. Tu ia-ti o jucarie cu baterii.

| GabrielaBlaBla75 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Iubesc animalele. Mai am un motan (de 3 ani ) si un papagal. Niciunu dintre aceste animale nu a fost agresiv vreodata. De unde ai tras concluzia ca ii fac rau?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru GabrielaBlaBla75):

Pentru ca nu te-ai informat inainte de a lua acasa un animal nici macar ca nu se ia de la mama lui mai devreme de 2, 5, -3, 5 luni. Asta ii da probleme grave de comportament pentru cat va trai. Apoi, sunt site-uri de specialitate, nu intrebi pe TPU unde discuta fetitele de 13 ani despre unghii false. Sc. de dresaj gasesti pe google si multe au Facebook. Iti doresc succes sa afli ca un Labrador nu e un papagal. Cauta si citeste despre ei mai multe surse ca nu toti dau date complete.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Am sa-ti spun de ce musca - ii cresc dintii + se joaca. Daca perioada de min 10-14 sapt este respectata si este lasat intre fratii lui ei se musca intre ei, simt unii de la altii ce e muscatura, se atentioneaza intre ei ce nu le place ( muscaturi prea stranse ) si se invata sa aplice o muscatura de joaca delicata. Chiar sunt apreciati pentru asta ca rasa si preferati ca au grija sa nu raneasca copiii sau membrii familiei. Nu trebuie lasat singur in casa ca e depresiv, se razbuna si distruge tot ( pana pe la 1 an ), se rahateste din razbunare prin toata casa si face diaree si pe fond nervos de frica sa nu fie abandonat. Asta e Labradorul. Fiul meu are unul de 5 ani, un vecin un fiu de-al lui de 1 an, si la inca cineva f cunoscut am mai dat un pui. Sunt f inteligenti, energici si afectivi dar trebuiesc mereu bagati in seama macar 1-2 ani.

| Mechno a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Poti lua cainele in momentul in care femela nu ii mai primeste la alaptat. Asta inseamna, de la o luna jumate..pana la 3 luni.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Mechno):

Veterinarii la care am apelat m-au invatat altfel, tu pe pacientii tai poti sa-i inveti cum vrei.

| Mechno a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Bineinteles ca o sa imi invat clientii (ca pe pacienti nu prea ai cum sa ii inveti) cum consider eu mai bine. Faptul ca l-a luat mai devreme nu aduce probleme iremediabile.

| GabrielaBlaBla75 explică:

Am dat click pe link. Nu este nimic din ce nu stiam. M.am informat foarte bine pe net despre aceasta rasa si despre dresaj. Stiu ca in mod normal minimul ar fi de 6 sapt, dar o crescatorie care se respecta il va da la 8 sapt. Stiu si ca ii cresc dintii si de aceea roade tot,insa are multe jucari diferite (pe care le ignora). Am cerut link cu scoala de dresaj nu pentru ca mi.a fost lene sa caut ci pentru ca imi apareau chestii cu carti sau diverse lucruri. Nimic care sa semene cu o scoala de dresaj. Am scris aici pentru ca am vrut si o parere,un sfat de la cineva care are un caine. Pentru ca pe net am gasit diverse cauze (asa se joaca el,a fost luat prea devreme, se considera seful haitei, din cauza viermisorulor, etc etc ) dar nimic care sa ma ajute, pentru ca nu doresc sa creasca cu ideea ca poate fi agresiv si neascultator. Si daca pe TPU sunt doaaar fete de 13 ani care vorbesc despre unghii si alte prostii, dumneavoastra care aveti copil ce cautati aici?
Ps : nu a fost niciodata lasat singur in casa.
Oricum multumesc.

| GabrielaBlaBla75 explică:

Si cand l.am luat, desi stiam varsta minima la care poate fi luat. nu am stiut si de ce. Am presupus ca este vorba doar despre laptele de la mama pe care ar trebui sa il mai primeasca.