| Andreea.:) a întrebat:

Bunahappy
as vrea sa'mi conving parintii sa'mi cumpere un catel.
dar ei nu prea vor sa auda de asa ceva deoarece stam la bloc crying
va rog ajutati-ma puppy dog eyes
dau funda kiss
vreau daca se poate niste "liste" cu avantajele si dezavantajele cresterii unui catel.
mersi :X

9 răspunsuri:
| Sოﺁℓε a răspuns:

Buna!
ai putea sa iti iei un tekel este pur si simlu adorabil catelusul plus e micut si ai vei spune mame tale ca vei invata mai mult si o vei ajuta sa faca curatenie si sa spele vasele plus ca esti responsabila de el. o sa vezi ca cand o sa il vada nu o sa il mai vrea sa il scoata din casa mai ales daca este un catel mic precum tekeluluv p
pa pa :p

| Seline a răspuns:

Cumpara un catel de talie mica, cum ar fi bichonul happy + ce au spus ceilalti.

| justagirlll a răspuns:

Un principal dezavantaj este ca trebuie sa te trezesti dimineata devreme sa il scoti afara sa isi faca nevoiile.Trebuie sa faci asta si in timpul zilei, iar daca ramane singur acasa poate sa faca acolo. Exista niste covorase speciale unde poti sa ii inveti, dar nu stiu prea multe detalii despre asta. Daca vrei neaparat un animal, iar parintii nu te lasa cu un caine, eu iti recomand o pisica. O poti invata foarte usor sa faca la litiera, este un animal foarte curat si va trbuii doar sa o periezi si sa ii asiguri mancare si apa. Sper ca ti-am fost de ajutor, poate primesc o fundita happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai... mmmm... Dezavantajele pe care le ai cand iti cumperi un catel este acela ca va face mizerie. Vei avea nevoie de mult timp liber sal uci la plimbare si sal toaletezi ( spune-le ca esti dispusa sa faci toate astea daca intr-adevar vrei un catel ) pe langa astea va trebui sa te jociu cu el si sa ii oferi multa dragoste

Avantajele sunt mult mai multe : fara sa observi din placerea de a avea un catel vei deveni mai responsabila vei invata sa iubesti animalele vei avea alaturi un prieten de joaca, un prieten care sa stea cu tine cand vei invata si care crede-ma iti va spori cheful de invatatura... parintii tai sa tina seama de aceste lucruri avantajele sunt enorme ( asa cred eu ) iar dezavantajele dunt doar vreo 5-6 nu prea multe iti urez succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vei avea un catel vor fi cu siguranta mai multe avantaje decat dezavantaje, opteaza pentru un catel mic, bichon de ex. nu sunt foarte pretentiosi si sunt deosebit de inteligenti au nevoie doar de multa dragoste si bineinteles sa le faci toaleta saptamanal si sa-i scoti la plimbare, dar asta nu ti se va prea foarte greu deoarece il vei iubi foarte mult si el te va iubi la fel, neconditionat. eu am puiuti bichon de vanzare dacă părintii tai vor dori sa-ti cumpere unul pretul e 600 de ron dar pentru tine care iti doresti atat de mult un catel costa 500 ron. cu siguranta dacă ati lua un catel din aceasta rasa nici un membru al fam nu ar regreta ma poti contacta la nr 0233 240788

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie. sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am catel mama mea nu a vrut dar am convinso i-am zis cxa o sa am grija de el si o sa-l scot afara am sa-i fac vaccinul la timp

| Spufff :x a răspuns:

Hm.Si eu stau la bloc. iubesc ffff mult animalele big grin.Cand eram mica, am vazut un catel pe strada. era asa mititel. si cam gri laughing). mi s`a facut mila blushing si l`am luat acasa [eram singura]. ia`m facut baieblushing [era f alb]. la`m uscat laughing>. si i-am pus si fonditza roshie blushing. ia`m dat sa pape blushing si apoi a adormit pe pat laughing. cand a venit tata acasa time out.Aolo laughing). mi-a zis sa-l dau afara. am inceput sa plang big grin, nu aveam ce face big grin...insa in urma cu vreo 2 ani blushing, am tinut un catel "pikinez"in casa love struck.au fost de acord ai mei pana la urma love struck.[si ei iubesc animalele dar la bloc... e cam nasol big grin], pana a inceput sa`mi roada scaunele time out.si l`am dat big grin

| veronica23 a răspuns:

Depinde de varsta pe care o ai tu. unul din argumente poate fi acela ca in momentul cand vei avea un animalut o sa devii mai responsabila si o sa inveti sa ai grija de acel catelus.de asemenea poti face un pact cu ei, de exemplu ca in urmatoarea perioada iti vei da silinta mai mult la invatatura"este ceea ce vor ei sa auda", sau in cazul in care catelul va lasa urme, stii la ce ma refer, o sa accepti sa fi sanctionata. sper sa iti fie de folos.eu asa am procedat