| sabina18 a întrebat:

As vrea sa-mi cumpar un caine, dar as vrea sa stiu daca strica mobila. Mi s-a spus ca tot ce prinde roade. Oare e adevarat?

Răspuns Câştigător
| ThinkPink_8731 a răspuns:

Daca il iei de pui in mod sigur va rontai tot ce va prinde. asa a fost si cu al meu. sunt asa pentru ca sunt pui si le cresc dintii. daca esti cu ochii pe el si ii dai tu la dispozitie ceva sa roada nu va fi o problema. indiferent ca e flacon, un bat, o jucarie pentru ros, un papuc vechi ce nu il mai folosesti..va fi cu folos. ascunde tot ce poate sparge sau rontai..bine. nu si mobila laughing insa pantofi sau genti la care poate ajunge ar fi bine sa le pui la adapost. sper ca te-am ajutat. :*

11 răspunsuri:
| NoNameJunior a răspuns:

Bună!
Da,din păcate este.dar îl poţi deznobisnui repede, aratându-i că obictul/mobila aceea nu este obiectul potrivit pentru joacă.îi dai uşurel peste urechi şi îi spui "nu e voie!", apoi îl îndepărtezi de locul respectiv. într-un final o să înţeleagă şi nu o să mai existe probleme.

| NoNameJunior a răspuns (pentru NoNameJunior):

*obiectul / mobila aceea nu este lucrul potrivit pentru joacă
scuzaţi...

| ƳσʋAиdMɛ a răspuns:

Depinde ce rasa, si in plus trebuie sa il dresezi de mic, sa ii spui "NU" cand face ceva gresit. Succes :*

| Adry05 a răspuns:

Depinde cat e de mic. Cand e micut si incep sa-i apara coltisorii, simte nevoia sa roada, deci e posibil sa roada tot ce prinde.
Sper ca te-am ajutat!

| PinkPanther a răspuns:

Depinde de catel, cum il educi si cum se comporta cand nu li-se acorda atentie. Unii rod si de plictiseala sau ca sa atraga atenia stapanului ca ii cam ignora

| Brâncuşi a răspuns:

Depinde de caine...De unde vrei sa stim noi? E absurd daca e pui se va pisa in casa si va fi jucaus daca se face mare logic ca va roade tot ce prinde... Funda?

| amdr001 a răspuns:

Catelusa mea care a murit acum vreo 2 luni jumate, si acum mai am urme pe mobila de la muscaturile ei laughing culmea era ca ea era rasa chihuahua japonez, talie mica, si ea rodea mobila doar cand era mica si ii cresteau dintii, ca o mancau si simtea nevoia de scarpinare a dintilor, asa ca rodea... pana sa imi dau seama sa ii cumpar o jucarie ceva, ea rosese mobila deja, ca mai statea si singurica pana pe la ora 12 cand era mica, dar dupa perioada aia, nu a mai ros nimic, decat jucariile care i le dadeam... eu am si lasat-o sa strice mobila, voiam doar sa fie fericita, atat laughing asa ca o lasam sa faca tot ce voia, dar tu poti sa ii atragi atentia, eu pe'atunci eram mai micuta, si nu prea stiam de autoritate. sper sa nu iti roada mobila, dar mie chiar imi pare bine ca si-a lasat niste semne prin casa de cand a murit, e tot monoton in casa, si orice gasesc care era al ei, bag intr-o cutiuta, chiar si un fir de par, care rar il mai gasesc acum pe haine, covoare crying sper sa fie un caine norocos pentru tine, sa ai grija de el, sa il inveti ce e bine, ce e rau, ca si un copil, si sa il iubesti neconditionat, ca si el te iubeste la fel

| Dany3103 a răspuns:

Da, cam asa e dar asta pana ii cresc dintisorii.

| M4nu3l a răspuns:

De obicei caine rod TOT!
Dar ai pute-a sa faci asa :
Il lasi pe caine pe undeva prin casa si cand il prinzi ca face ceva il duci de acolo si ii dai ceva cei place, si asa se va ontampla sa stie ca daca nu mai roade primeste mancarewinking
Asa cred eu, si asa se spune

| MinniepUnk a răspuns:

Doar daca iti iei caine de cassa! Ii cumperi si tu niste jucarii de ros si gata!

| vicentiualexandru a răspuns:

Buna! Si eu mi-am loat un caine si mi s-a spus ca tot ce prinde roade si nu e chiar asa, al meu e cuminte roade doar cand se enerveaza