Întrebare recomandată | rose21 a întrebat:

Azi o batranica dintr-o alta scara mi-a dat o pisica ( care are probabil 4 - 5 luni ). Orcum, problema este ca are sclerotica rosie. Credeam ca e de la frig, dar nu stiu sigur Si cand s-a trezit din somn nu-si putea deschide un ochi asa ca am incercat eu sa il deschid si era tot rosu. Va rog o parere daca puteti sa ma ajutati puppy dog eyes.

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu stiu de unde ai luat tu denumirea asta de boala. In general pisicile fac ulceratii la ochi. Sunt creme (mibazon) si alte antibiotice de uz veterinar (synulox) care se pot da pe gura cu care se vindeca boala. Eu am avut la 2 pisici ale mele asa ceva.
Cu crema mibazon este mai greu,ca trebuie bagata in sacul conjunctival, adica in ochi,ceea ce pisicii nu o sa-i placa. Mibazonul este o combinatie de mai multe feluri de antibiotic,care se poate folosi la orice leziune de suprafata.
Nu mai incerca sa-i deschizi ochiul cu forta. Sunt si picaturi pentru asta,dar poti face si un ceai de musetel si sa-i speli usurel ochiul,pana cumperi ce trebuie.
Insa trebuie dusa la un veterinar,sau macar sa intrebi un veterinar,ca sunt online.
Astfel de suferinte, netratate corespunzator duc la orbirea pisicii spre batranete, ca face cataracta.
Acuma, daca ti-ai luat o pisica, ai si niste responsabilitati fata de ea. Nu o lasa sa se chinuie sau nu o chinui tu!
http://www.vetexpert.ro/......-p604.html

http://doctor-vet.ro/

| popeasca a răspuns (pentru Elianna):

Sclerotica nu e o boala, este membrana ochiului.

3 răspunsuri:
| popeasca a răspuns:

Cel mai bine mergi cu ea la veterinar.

| rose21 explică:

Prin sclerotica ma refer la albul ochiului.