| andagoth_9923 a întrebat:

Catelusei mele ii cade extrem de mult par, dar nu asta ma ingrijoreaza ..ma ingrijoreaza faptul ca acolo de unde ii cade par ramane o rana si rana aia sangereaza. Am incercat sa o bandajez dar ea rupe bandajul si la veterinar nu o pot duce ca nu vrea sa se miste deloc si nici in brate nu o pot luat pentru ca e ciobanesc si e foarte mare si grea! Ce as putea face? Funda cel mai bun si rapid raspuns!

Răspuns Câştigător
| Adrry00 a răspuns:

Pai, am patit si eu ceva asemanator cu cainele meu, si din fericire am putut sa il duc la veterinar, de cele mai multe ori cand un caine are afectuni mai grave ale pielii este raie ( in majoritatea cazurilor nu este contagioasa). Nu trebuie sa te ingrijorezi, sangele curge pentru ca o si mananca pielea si se scarpina, cum cainii nu au simtul masurii se scarpina pana isi dau sangele, tu trebuie sa ii dai cu un dezinfectant de cate ori i curge sange pentru a nu se infecta ( sunt bune si cele de oameni, rivanol, violet de gentiana etc.). Si pentru a scapa de boala care il face sa-i pice parul trebuie sa mergi la veterinar ( fara caine), sa-i descrii situatia, el va stii sa iti dea tratamentul necesar.
Succes happy

3 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Cred ca are scabie(raie) si trebuie sa mergi urgent la vet. El iti va da un unguent si/sau un sampon/solutie in cu care sa speli cainele.
Ca sa mergi la vet poti sa o duci cu masina, iar ca sa nu murdareasca unde sta poti pune ceva patura, carpa...mi se pare aiurea motivul pentru care nu poti merge cu ea la vet. Daca intr-adevar ti la ea si vrei sa se faca bine gasesti orice cale sa o duci.

| pinkdimond a răspuns:

Deci... poate sa aiba o intocsicatie, dar intoxicatiile sunt de mai multe feluri deci nu iti pot spune sigur ce fel de intoxicatie are... am si eu 3 catei dintre care 1 face si el asata 1 pe an in special vara. el e foarte gras, e sorecar. dar in orice caz incearca sa vezi daca sunt mai multe lucruri ciudate si cauta boli la catei pe net.dar cel mai bine ar fi sa il duci la vet. sau daca nu reusesti adu l pe doctor la catel sa vezi ce are si sa iti prescrie creme sa poate niste pastile.Succes!

| mihaela_7115 a răspuns:

Pai,,si cainele meu a avut si prima data m-am ingrijorat eu atunci m-am dus intr-un magazin de animale si am intrebat acolo doamana de acolo mi-a spus sa nu-l spal cu sapun normal fiindca ii iriteaza pielea si ca trebuiecu un sampon de caini si mi-a mai zis ca trebuie sa-i iau ceva pentru mancarime iar incetul cu incetul i-a trecut sper ca te-am ajutat. happy