| KaTaLLynna a întrebat:

Hello TPU! ce cereale de catei as putea sa ii dau catelusei mele pentru ca nu mananca e cam sclifosita... oare are vreo boala? ar trebui sa o duc la veterinar? cel mai bun raspuns fundita

Răspuns Câştigător
| sufletzel a răspuns:

Slavian, habar nu ai ce vorbesti. Cainii din ziua de azi nu mai sunt lupii aia carnivori din care se trag. S-au adaptat si ei la toate schimbarile astea si in niciun caz nu mai sunt carnivori.
De asemenea, stiai ca un caine mananca paine de foame dar nu poate sa o digere? Ai vazut tu caine care mananca numai paine sa fie si gras? Niciodata! Pt ca painea trece prin stomacul lor fara sa fie digerata. Asa ca daca habar nu ai ce zici, mai bine taci. K spui prostii. Si poate unii chiar tin cont de tampeniile tale.
In primul rand incearca sa-i dai boabe de calitate (Royal Canin, Hill's sau Purina Pro Plan). Daca mananca o singura masa pe zi, nu-ti face griji, unii caini mananca o data pe zi, nu e motiv de ingrijorare.
Daca nici asa nu mananca mai mult de 48 de ore, incearca sa-i amesteci boabele cu conserva de catei sau cu pateu (pateul nu e prea sanatos pentru ei, e ca o ultima solutie). Asa s-ar putea sa manance. Eu asa fac, ca nici a mea nu vrea boabe goale. Daca vezi ca mananca mai bine cu pateu, amesteca-i boabele cu un ficat sau 2 de pui fierti doar in apa.
In paralel, poti sa-i mai dai si carne. Dar nu prea mult si in niciun caz cruda. Carnea cruda poate contine tot felul de paraziti si ii poate face rau. Trebuie data macar in cateva clocote, cat sa iasa sangele din ea. Sau poti s-o fierbi complet. Dar nu-i da prea multa, prea des si simpla, fara boabe. K o inveti asa si nu va mai vrea nimic altceva. Atreides2 are dreptate. El a facut greseala asta si sunt sigura ca regreta.
Mesele astea poti sa i le alternezi cu orez fiert in supa de la carnea de pui cu legume (morcov, ardei, telina). Poti sa pui in orezul asta si bucatele de carne fiarta sau 1-2 ficatei fierti. Sau poti sa inlocuiesti orezul cu paste fierte, dar nu sunt grozave, ca sunt fainoase si ajungem la ce ziceam de paine. Pastele poti sa i le faci cu lapte sau branza dar sa nu le indulcesti si nici branza sa nu fie sarata. Poti sa-i mai faci si orez cu lapte, dar tot neindulcit.
Din toate mancarurile astea, trebuia sa gasesti ceva ce-i place. Si nu o rasfata. Cea mai buna hrana pentru caini sunt boabele de calitate. Ele ii ofera tot ce are nevoie. Daca i-ai gati tu n-ai putea sa-i oferi tot ce are nevoie. De aceea e bine ca hrana gatita de tine special pentru ea sa ajunga in alimentatia ei doar ocazional, nu zilnic. De hrana gatita pentru oameni nici nu se pune problema. E complet interzisa ca si oasele si ciocolata.
Si lipsa poftei de mancare e posibil sa fie cauzata de caldura asta excesiva (parca nici noi nu mai mancam la fel de mult, nu?), sau poate se apropie perioada caldurilor si de asta e posibil sa fie mai sensibila si mai mofturoasa.
Sau poti sa incerci si hrana pentru catei sensibili si mofturosi, cum zice Alexandra Adda.
Daca totusi trec 48 de ore fara sa manance, nici apa nu bea si isi schimba stare (devine trista, apatica), e clar ca are nevoie de veterinar si ca e posibil sa aiba ceva. Asa ca urmareste-o si vezi cum evolueaza.
Bafta si sper ca te-am ajutat!

4 răspunsuri:
| mydreams a răspuns:

Pedigree, nu e o boala trebuie sa gasesti niste cereale care sa ii placa

| Slavian a răspuns:

Cea mai buna mancare pentru caini este carnea.
Daca nu ai posibilitatea sa-i dai, incearca sa-i dai decat un fel de mancare cum ar fi painea... Daca nu mananca asa vreo zi, doua, ar trebui s-o duci la medicul veterniar.

| Atreides2 a răspuns:

Uite si yours truly are un pekinez si cam tot asa a inceput si asta : Ba i-am dat pedigree, apoi numai stiu ce i-am mai dat, cam din toate dupa acolo, apoi dupa un timp a trecut pe carne de pui, fiti atenti, nimic altceva decat carne de pui, la altceva stramba din nas si toata chestia sa fie gatita ca orice mancare.
Ehh si acum nu mai haleste altceva si sa fie treaba treaba cum incercam sa ii dam altceva de mancare, avem probleme maricele.

Asa ca sfatul meu e sa o lasi in banii ei si incearca sa o inveti cu mancare normala, nu cu mancaruri speciale sau numai pe carne ca apoi ai belele, sa nu ajungi sa ii faci trucrui ca la copilasi.

Lasa catelul in banii lui ca mananca pana la urma ce gaseste.

Si la faza cu mancatul, e cald si nu prea se omoara si depinde si de ceea ce face cam intreaga zi. I-a sa alerge nitelus in jurul blocului vreo cateva ture sa vezi cum trece apoi la mancatwinking

| Alexandra_3922 a răspuns:

Nu are nici o boala, te asigur eu.ca sunt in aceeasi problema ca si u... dar am rezolvat. du-te si i-ai granuule de "catzei mofturosi" asa se numesc. a mea este f pretentioasa la mancare dar din acelea chiar papa.