| NoFeelings a întrebat:

Cei ce au Yorkshire terrieri, sau câini de talie mică, latră foarte mult? Aș vrea să îmi cumpăr unul, și deși știu că nu putem generaliza, as vrea sa stiu daca latră mult. Am de ales între un Yorkshire, vijla sau golden.

12 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Depinde mult cum il educi de mic. happy Verisoara mea are un caine de talie mica, ceva combinatie intre bichon si canish cred, si nu latra absolut deloc. Foarte foarte rar am auzit-o, doar eventual cand te joci cu ea.

| NoFeelings explică (pentru Adry05):

Da, știu. Eu am un metis de Malinois, și nu latră numai dacă e pericol. Nu face in casa, nu a făcut niciodată, se ține până îl scoți afara. E pâinea lui Dumnezeu

| Adry05 a răspuns (pentru NoFeelings):

Exact asa e si al lor. Inca incerc sa le aflu secretul de dresaj pentru cand o sa am si eu ocazia sa-mi iau unul. laughing

| NoFeelings explică (pentru Adry05):

Crede-ma că, câinele despre care vorbesc, și poate acum voi fi lovită "cu pietre", e al meu, da, și îl ador și îl am de când avea cinci săptămâni și l-am salvat de la niste boli extrem de grave, și îi iau absolut tot ce e necesar și îl "știu" de când are doua zile, NU L-AM INVATA ABSOLUT NICIO COMANDA. Deci așa sa te gândești, nu știe nici măcar comanda "șezi", dar nu îmi pot imagina vreun câine dresat la academii, care sa fie mai perfect

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Yorkshire terrier latra foarte mult
Vijla e caine de vanatoare, sigur vrei asa ceva?
Goldenul e un caine prietenos, nu latra mult si e o rasa foarte inteligenta

| NoFeelings explică (pentru anonim_4396):

Tocmai de de asta mi-ar fi "frică".
Vecinii mei urăsc să latre un câine continuu în apartament, și nu as vrea sa fie tot la mine la ușă. Afară, să latre, dar în apartament, și pe mine ma disperă.
Păi Vijla nu stiu foarte multe despre ei, dar îi Ador. Știu că sunt câini de vânătoare, dar cu doua-trei pe de plimbare și jucat prin casa, poate, cred și sper că ar fi ok.
Cât despre Holden, chiar nu am nimic de obiectat, dar chiar mă gândesc foarte mult intre Vijla și golden

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoFeelings):

Goldenul e inteligent, prietenos si de incredere
Vijla e bland, loial, energic, afectuos si tacut
Eu iti recomand golden daca stai la apartament

| NoFeelings explică (pentru anonim_4396):

Da, stau la apartament.
Mulțumesc mult pentru recomandare.
Dar pot sa te bucuri întreb de ce? Adică. Vijla e mai energic, mai distrugător, sau?
Te rog sa ai in vedere faptul că îi pot dedica mult timp, de acum înainte, încă vreo 4-5 ani, după care din păcate va trebui sa ii scad plimbările la 1 ora și jumătate, ceva de genul, dat fiind faptul că o să am mult mai mult de studiat

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoFeelings):

Daca ii acorzi timp poti sa-ti iei si un Vijla, oricum peste 4-5 ani o sa inceapa sa se mai linisteasca

| Alexe_Andrei_1986 a răspuns:

Ma pune pe ganduri diferenta dintre cele trei rase. Iti recomand sa te documentezi bine inainte sa iei o decizie. Un catel nu e ca un parfum, daca nu iti mai place sa il lasi uitat undeva. Poti vedea pagina de Facebook a catelusei mele, Minnie, Yorkshire: https://www.facebook.com/MinnieYorkshireToy

| NoFeelings explică (pentru Alexe_Andrei_1986):

Multumesc frumos pentru interesul acordat, dar ma simt oarecum jignita de remarca ta.
Stiu, stiu ca animalele nu sunt parfumuri. Am crescut, ajutat si adoptat multi caini, incat sa-mi dau seama acest lucru.
Sa iti traiasca Minnie.

| tetetedy a răspuns:

Buna! Eu am un avut pana acum 6 yourkshire si sunt foarte rautaciosi si latra mult