| liceu a întrebat:

cred ca o sa imi iau peste vreo 2 saptamani un catel de talie mica gen:Bichon, Shitzu, Westie, terrier yorkshire.etc..

1. Ce nume as putea sa ii pun? baiat/fata. eu m-am gandit la nume gen: Sasha, Toto, Bubu. etc. nu prea vreau gen: Rufus, Albert sau alte nume mai aiurea.P.s am cautat si eu pe net, dar nu am gasit care sa imi placa atat de mult.

2. Ce trebuie sa stiu despre ei.TOT

3.Cum pot sa ii dresesz. ar fi fain daca aveti niste linkuri in care iti arata fiecare pas.

4. Daca mai stiti ceva despre caini care m-ar putea interesa, spuneti.

Funda!

8 răspunsuri:
| Carmen100 a răspuns:

Sall! Deci:
1. Numele astea sunt foarte frumoase. Poate si Max sau Bob, Bobby. Trebuie sa i se potriveasca. Mai bine atepti o saptamana sa il cunosti, sa afli ce fel de temperament are si apoi te decizi.
2. In primul rand trebuie sa stii ca un caine are nevoie de
-multa dragoste
- de un stapan care sa se joace cu el
- sa nu il lovesti niciodata, chiar daca te enerveaza
- iti trebuie timp pentru el (dar acum e vacanta, probabil ai tot timpul din lume).
In al doilea rand are nevoie de
-hrana potrivita varstei lui/ei
- trebuie sa ii faci baie regulat (mai eles daca sta pe afara), dar nu exagera
- vara nu trebuie sa stea pe afara dupa-amiaza sau aproape de aerul conditionat
-sa ii faci vaccinuri, deparazitari interne, externe (doar nu vrei sa fie plin de purici sau sa aiba viermi, nu?) si controale medicale regulate
- trebuie sa il plimbi din cand in cand daca poti, dar nu e neaparat
-mai are nevoie de apa proaspata si cu temperatura potrivita, nici fierbinte, nici gheata
3.La dresaj nu ma pricep, pot doar sa iti zic ca necesita rabdare. http://www.animalutul.ro/......inele/206/ poate gasesti ceva util. In general trebuie' sa'l inveti sa nu faca pipi in casa si sa nu muste sau sa latre. Conteaza ce vrei tu.
4. http://www.blog.petz.ro/cateva-curiozitati-despre-catei/
Succes;)

| piTiCcu a răspuns:

Catei carora numele le incepe cu litera A:
Azor, Azorica, Atomic, Azur, Abaris, Abby, Adolph, Afro, Aida, Aimee, Alba, Alma, Alpha, Althea, Ash, Annette, Astro, Attila, Ays, Arabella, Athos, Albus, Albinos, Arabela, Azorel.
Catei carora numele le incepe cu litera B:
Bubico, Bobita, Basai, Budu, Budy, Brush, Boby, Blacky, Bait, Beethoven, Bella, Belladonna, Blu, Bora, Borax, Boris, Bruno, Brutus, Byte, Biju, Buster, Blu’, Betty, Bibica.
Catei carora numele le incepe cu litera C:
Candi, Chuky, Cukita, Corela, Casper, Coco, Colin, Chuby, Calypso, Cassie, Chela, Chelsea, Chelsey, Chessie, Chester, Cleo, Cosmo, Cookye, Coco.

http://www.caini.home.ro/

http://www.infocaini.ro/
Pa,pa.

| Zoey112 a răspuns:

Am trei caini: Toto, Snowy, Zdreanta. din lista ta cel mai mult imi place sasha :)

o lista cu nume de caini:
http://www.animale.ro/nume-de-caini

2.http://www.acasatv.ro/......caine.html
ai putea sa iti cumperi si o carte despre caini de la orice librarie

3.http://animale.acasa.ro/......12899.html

poti sa il dai si la dresat cu un specialist dar costa destul de mult...

| Sweety27 a răspuns:

Uite o pagina cu shihtzunei care s-ar putea sa iti placa. Mai ales daca vei fi o mamica de shih tzu, te asteptam alaturi de noi si poate il bagam si in Calendarul 2014! https://www.facebook.com/ShihTzuOfficial

| Bufferia a răspuns:

I daca e fata
miky daca e baiat azorel
II nu conteaza ce rasa e tot trebuie:
hranit cu:orice granule de caini
carne cateva lactate etc., apa multa
, spalat o data pe saptamana/2 saptamani, pastile anti viermisori, zgarda de purici, plimbat o data pe zi ( daca stai la curte nu-i nevoie sa-l plimbi, il lasi afara )sa te joci cu el si sa il iubesti cat de mult poti.
IIIdresajul e usor daca e pui, daca e deja mare nu-l poti dresa prea usor.
uite cum incepi :
1 iei o bucata de carne si spui doua labe tinand carnea putin mai sus de cap dar cand se ridica sa nu ajunga la ea ca ti-o ia si nu mai face nimic, dupa ce se ridica de 2-3 ori i-o dai si asa si la celelalte doar ca spui altceva bine?
IV catei de talie mica au blana mai creata asa nu stiu cum sa spun, pentru al pastra asa dupa spalare nu-l usca cu prosopul usuca-l cu feonul.

| Bufferia a răspuns:

Daca e baiat poti sa pui numele pufulet sau pufi

| RobY99Monster a răspuns:

Eu am un catel pe nume Maya(e fata) si pentru un baiat Napoleon eu asa am avut nu stiu daca tie iti plac dar mie mi-au placut

| teo2000teo a răspuns:

Eu iti sugerez sa iti iei un Pomeranian.Mi se par cei mai draguti caini din lume puppy dog eyes.
Ca nume...Cookie, Blacky, Kiki, Shasha sau Lady.
Ar trebui sa il tii in casa...mai ales daca e de talie mica si sa nu il scoti afara inainte sa il vaccinezi..se poate inbolnazi destul de grav si ce e mai rau, poate sa moara. La dresaj, pregateste intai cateva gusari care sa ii placa si incearca sa il dresezi cat mai e pui, deoarece cand e mare, e mai greu sa il dresezi.
Eu iti sugerez sa iti iei un Pomeranian.Mi se par cei mai draguti caini din lume puppy dog eyes.