| mdana a întrebat:

Buna dimineata tuturor! Am nevoie de o informatie/raspuns urgent si va rog sa mi-l acorde cine cunoaste bine in domeniu! Catelusa mea a fatat acum 3 zile si astazi a murit de dimineata am gasit-o moarta( sunt terminata de plans) si vreau sa salvez cei 2 pui care i-au ramas, au abia 3 zile sunt foarte mici, cine stie cum sa face hranirea? i-am bagat in casa la caldura le-am pus o patura, i-am pus aproape de calorifer..insa am inteles ca nu este voie sa le dam lapte de vaca si nici de capra..si cu seringa nu le poti da...repet sunt foarte mici ( 3 zile), va rog ca cineva sa imi raspunda sunt foarte disperata, va multumesc anticipat din inima!

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Cuibul:
-undeva la caldura, patura/blanita/paie
-un urs sa creada ca este mama lor

Alimentatie:
-lapte de vaca amestecat cu galbenus de ou caldut(sa nu friga)
-se prepara cat sa manance amandoi, daca ramane este aruncat fiindca nu mai e bun
-se pune in biberon pentru copii
-se da din 3 in 3 ore(noapte si zi) si cu timpul se mareste durata dintre mese
-la inceput nu o sa stie sa suga, apesi usor pe sticla sa pice lapte cand sunt cu tetina in gura, in 3-4 zile vor invata
-cam la 6 saptamani incepi sa le dai royal canin starter in paralel cu laptele si intr-o saptamana scoti treptat laptele si adaugi bobitele/carne de pui fiarta/branza dulce, orez cu legume si carne bine pisate(daca ai blender e foarte bine)

Ingrijire:
-din cand in cand ii stergi cu o carpa umezita (sa nu fie rece) la fund(unde face pipi si unde face caca)
-pentru a-si face nevoile mama lor ii stimula lingandu-i

La o luna se face prima deparazitare, ii cantaresti si mergi la vet si iti va da un sirop sa le dai cu seringa, dupa 10 zile se repeta. La 6 saptamani fac primul vaccin. pana la 3 luni cand termina schema de vaccinare nu-i pune in contact cu alti caini sau cu mediul de afara fiindca nu sunt imunizati, mai ales ei care nici nu au supt mult de la mama nu au anticorpi si sunt foarte sensibili la boli.

Daca iti permiti exista la farmacii veterinare sau cabinete veterinare biberon si lapte special pentru catei, dar e destul de scump, dar e mult mai bun decat combinatia asta.
De la laptele simplu se strica la burta si fac viermisori.

Ma bucur ca alegi sa le dai o sansa la viata. Va fi greu acum la inceput, dar cand vor creste vei avea cea mai mare satisfactie stiind ca i-ai ingrijit de mici.
Succes!

| RedNose a răspuns (pentru RedNose):

Mai adaug: langa culcus pune un ceas care ticaie fiindca ei asculta inima mamei si se linistesc. Nu le pune sticla cu apa calda ca sta langa si cand se indeparteaza imediat ii ia frigul, asa daca sta in culcus si e o temperatura constanta le va fi bine, dar sa fie cald.

9 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Vezi aici:

http://www.adoptiicaini.ro/cateii-orfani-cum-sa-i-crestem/

I-mi pare rau pentru pierderea suferita :( [-o

| Laura927 a răspuns:

Buna,imi pare rau de catelusa ta sincer!
Sa stii ca ai de acum intr-o luna treaba, o sa ai nopti pierdute, sper ca si parintii/iubitul etc.sa te ajute caci este ft greu cu catelusii.

In primul rand trebuie sa gasesti o cutie maricica inalta, sa le pui o paturica pentru catei pufoasa( se spala repede si se usuca la fel de repede, o iei de la petshop)
Trebuie sa le pui un lucru de al tau inauntru( ei daca nu simt un miros ca sa se obisnuiasca plang)
In cutie trebuie sa le pui o sticla cu apa fierbinte tot timpul, ei sunt mici si le este frig.
Acum cu mancarea
Lapte de vaca fiert si racit
Folosesti o seringa( fara ac bineinteles, stiu ca stii deja dar am vrut sa fiu linistita) si le dai din 3 in 3 ore sa manance,incalzesti laptele si le dai,poti sa amesteci laptele cu putina apa.
Cumperi o seringa mare si le dai cam jumate la fiecare,cu cat cresc maresti cantitatea. poti incerca si cu lapte praf ori lapte natural,cel proaspat.
Stiu ca este posibil sa faca viermisori dar nu ai altceva ce sa le dai!
Ft important, dupa ce le da ochisorii mergi cu iei la vetelinar, o sa ii verifice si o sa le dea pastilute sa nu faca viermisori.
Cam atat, doar sa ai rabdare cu ei, sa strangi tot timpul popo sa ai grija.
Acum ei dorm pana la 3 saptamani tot dorm nu ai durere de cap cu ei, dar dupa o sa inceapa sa umble si ai sa vezi atunci nervilaughing
Stii ai un avantaj ft mare in momentul respectiv.
Ei o sa se obisnuiasca ft mult cu voi si vor fi mai ascultatori mai devreme.
Iti doresc toate cele bune, sa ai grija de ei si totul o sa fie bine.
Bafta

| mdana explică (pentru Laura927):

Catelusa mea se pare ca a avut ceva.2 dintre pui au murit deja...au ramas 2 si nu stiu ce sa le fac.i-am dus in casa intr-o cutiuta cu o patura calduroasa.le-am pus un ursulet mare si pufos sa se bage in el ( sa tina locul catelei mele ) dar plang...cum pun mana pe ei..si simt caldura umana, ceva viu se opresc din plans, nu pot face nimic nu pot pleca de langa ei deloc, acum astept sa treaca cele 72 de ore, am sunat la veterinar si mi-au spus ca pot muri si eu daca ceilalti 2 fratiori au murit daca trec 72 de ore si nu mor inseamna ca perioada critica a trecut dar exista posibilitatea ca mamica lor sa fi avut o problema si de aceea au murit si ceilalti 2 pui, de asemenea mi-au spus sa le cumpar lapte milumill +biberoane din latex, vreau sa spun ca am platit numai pe astea 100 ron, dar nu conteaza, numai sa traiasca ei sunt speriata, nu mai stiu ce sa fac..si cum sa fac ca puii sa traiasca. Daca ar muri si acesti 2 pui ar fi prea mult pentru mine, ma zbat ca sa traiasca si sa imi ramana o amintire de la catelusa mea sad

| WhyNot123 a răspuns (pentru mdana):

Nu te speria calmeazate.Incearca sa gandesti limpede si rational.Cu cat esti m-ai speriata nu stii ce sa faci relaxeazate si o sa fie bine.Incearca sa faci tot posibilul.Bafta smug Fii happy.

| Laura927 a răspuns (pentru mdana):

Scumpa mea, eu sper din tot sufletul sa traiasca, stiu ca este greu pentru tine, dar o sa te obisnuiesti.
Asculta raspunsul lui rednose se pare ca stie mult mai bine decat mine ce sa faci.
Ai grija de ei si sa fii impacata cu tine insuti ca ai incercat tot ce ai putut.
Sa ne zici ce s-a intamplat cu catelusii dupa ceva vreme.
Pup si fii mamica!

| andru10best a răspuns:

Mergi la un medic veterinar. O sa te ajute mai bine decat oricine iti da un sfat pe net.

| adelinna21 a răspuns:

Exista biberoane pentru catelusii...si poti cumpara lapte praf special pentru catei..se gaseste la veterinar.

| WhyNot123 a răspuns:

Cu biberonul se hranesc.Deoarece ei sunt obisnuiti sa suga de la mameloane.Nu stiu cu ce lapte dar cred ca de vaca ar fi m-ai adecvat.Asa am facut eu cu 2 pui si au suprvietuit.Eu te inteleg.Multa bafta.Incearca cu biberonul. Unul m-ai micut.