| Petrealexandravalentina27 a întrebat:

Buna dragilor! La vara urmeaza sa plec in vacanta in Grecia alaturi de cainele meu ( shih-tzu ) si vrea sa stiu ce acte imi trebuie.

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Pentru a fi acceptate în cabină, trebuie să respecti următoarele reguli:
– să fie anunţate încă din momentul în care pasagerul îşi rezervă biletul de călătorie.
- trebuie sa ii cumperi bilet si lui;
– să fie sănătoase: pasagerul trebuie să fie în posesia unui paşaport internaţional de călătorie pentru animalul său de companie;
–animalul de companie să aibă cip de identificare, dacă este vorba de o călătorie în spaţiul Schengen şi să fie vaccinat, în conformitate cu cerinţele de acces pe teritoriul ţării de destinaţie;
– să nu fie gestante;
- să nu provoace disconfortul celorlalţi pasageri;
– să fie transportate în cuşca standard IATA (se poate procura de la ghişeul Emiteri Bilete din aeroport sau de la magazinele specializate în vânzarea produselor pentru animale de companie) sau în cuşca de tipul "soft bag" (cuşcă din material textil, impermeabil, în conformitate cu reglementarile internaţionale).
Doar cainii de talie mica pot sta in cabina.

Cu toate ca nu toate companiile aeriene accepta animalele de companie, trebuie sa te interesezi de pe acum, inainte de a face rezervarea de bilete. Mai ales companiile low-cost nu accepta!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da-ne mai multa informatie, ca sa stim ce sa-ti spunem:
- esti minor sau major?
- pleci cu masina personala, cu trenul sau cu avionul?

| Petrealexandravalentina27 explică (pentru Violleta2022):

Sunt majora si voi merge cu avionul.

| Beatrix_Korozsi_1995 a răspuns:

Buna! Eu din cate stiu ai nevoie doar de un pașaport pentru cainele tau pe care il poti procura de la medicul tau veterinar.Costa intre 50-100 de lei.Bafta!