| Maly2000 a întrebat:

e ff important. Am un motan care cred ca este in calduri. Nu stiu cate luni are, dar este destul de maricel.A inceput sa ii miroasa foarte urat excrementele.Se suie la geam si miauna incontinuu. Se intampla ceva cu organismul lui? O sa ii curga? mentionez din nou este baiat.

Răspuns Câştigător
| KatyBoom24360 a răspuns:

Masculii nu pot intra in calduri. Probabil ca motanul este necastrat, situatie in care instinctul il face sa "marcheze" cu urina locurile pe care le considera ca fiind teritoriul lui, fie afara, fie in casa. Castrarea ar putea rezolva problema, pentru ca motanii se manifesta teritorial cand sunt apti de reproducere (adica dupa ce trec de cca 8-9 luni si sunt necastrati); sansele sunt insa 50%. Motanul nu face in casa daca sunteti de fata, pentru ca stie ca nu are voie; astfel, alege momentele cand este singur si nu are cine sa-l certe sau sa-l impiedice in "misiunea" lui.
Poti incerca sa folosesti niste sprayuri speciale (cu mentiunea ca trebuie sa te asiguri, cand cumperi sprayul, ca este pentru interior, nu pentru exterior) in zonele in care obisnuieste sa marcheze, dar nu toate pisicile reactioneaza la substantele menite sa le indeparteze de locurile pe care le prefera pentru a marca.
Succes!winking

1 răspuns:
| Assu53 a răspuns:

laughing dal afara, sau pune un buldog pe urmele lui sa vezi ca ii va trece laughing)))
damil mie ca am eu grija de elwinking til aduc direct dresat big grin