| Anonim2682008 a întrebat:

Eu am 2 peruși mascul și femelă îi am de aproape 7 luni, dar încă se tem de mine(mai ales femela) și mă întrebam dacă aveți niște sfaturi pentru a avea mai multă încredere în mine?
De fiecare dată când le dau drumul să zboare masculul iese din cușcă și stă câdeva ore în afara ei dar femela nu iese deloc.

Btw : femela e destul de bătrână contează asta?

Răspuns Câştigător
| Gigi777 a răspuns:

Ca sa le castigi increderea, poti sa vorbesti cu ei, sa stai langa ei(pui colivia langa tine cand scrii sau cand esti la calculator), le dai de mancare in mana, sa incerci sa-i iei pe deget, incet fara miscari bruste, toate acestea cat timp sunt in colivie(apoi poti sa le dai drumul cateva ore). Poti in fiecare dimineata sa-i saluti, sa le pui mancare, apa, sa le faci curat la colivie si se vor obisnui cu tine(si seara sa le pui mancare). Poti sa iei femela pe deget, sa incerci sa o scoti, dar nu cu forta, usurel, incet. Daca nu vrea incearca ziua urmatoare. Vezi noaptea sa-i acoperi cu o patura ca se mai pot speria. Perusii au nevoie de multa atentie si trebuie sa socializezi cu ei. Daca e batrana, poate fi mai greu sa se obisnuiasca cu tine, dar nu renunta. Apa, mancarea(seminte pentru perus de la magazinul de unde ai cumparat, nu altceva) sa fie schimbata in fiecare zi. Apa plata sa fie, nu de la robinet. Sa le faci curat la colivie in fiecare zi. De ce spun aceste lucruri, pentru ca se pot imbolnavi foarte usor. Sa nu-i lasi in curent.

| Anonim2682008 explică (pentru Gigi777):

Mulțumesc!
Eu fac aceste lucruri, le schimb apa și mâncarea zilnic, le fac curat zilnic, am mare grijă de ei! Am încercat să îi iau pe deget doar că femela ma ciupit foarte tare, masculul e mai cuminte, dacă stau lângă el, nu se ferește în schimb femela da... așa cum ai zis și tu voi petrece mai mult timp pe lângă ei.

Mulțumesc pentru sfat! happy

1 răspuns: