| ChrisstinaXdddddddd a întrebat:

Buna happy I-am dat porcusorului meu de guineea cartof si vad ca nu prea se simte bine. Imi puteti da o lista cu ce mananca si ce nu au voie. Nu vreau copy/paste si site-uri.

Răspuns Câştigător
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Studiez medicina veterinara:
Iti poti hrani porcusorul cu fan (iarba uscata), legume si fructe. Iata cateva exemple de legume si fructe pe care le poti oferi companionului tau: mere (atentie! Unii porcusori au reactii alergice la mere deci la inceput este indicat sa le administrezi in cantitati mici si sa-i observi reactia), banane, ardei rosii, verzi si galbeni, morcovi (inclusiv frunzele), iarba (dar - atentie! - sa nu fie stropita cu otrava sau cu alte substante toxice), rosii, salata verde. Poti sa ii dai de asemenea pepene (galben si rosu dar in cantitati mici deoarece contin multa apa. Alimentele de evitat in alimentatia purcelului de guineea sunt: varza, fasolea, semintele (pot perfora esofagul), alunele, pastaile salbatice (pot fi otravitoare).
Cartof ii poti da dar fiert si nu in cantitate mare.
Daca se va simti incontinuu rau ai putea face o vizita veterinarului sa vezi daca se poate face ceva cu el.
Mult Succes si O zi placuta! happy

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hihi, dă-i mâncare după rețetele de la gustos punct ro, că sunt morți să aibă și ei cititori! big grin

| ChrisstinaXdddddddd explică:

Bai Saverio din cate stiu si eu nu are voie varza si pastai de fasole, deci nu poate manca oricehee hee

| Saveryo a răspuns:

Poate manca orice e leguma, fruct, cereale (tot)... nu uita sa ii dai apa proaspata tot timpul

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru Saveryo):

Aici te corectez, nu este in totalitate adevarat ce ai spus..Nu inteleg de ce te bagi daca nu stii ce alimente poate consuma un porcusor de guineea.

| Saveryo a răspuns (pentru MeimeiPinguinu):

MeimeiPinguinu :
Am mentionat legume, fructe si cereale. Ce nu poate manca din ce am spus?
Eu cred ca suferi de alzaimer s'au nu stii citii.

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru Saveryo):

Tu stii macar ce e boala aia? Si nici nu ai scris numele bolii corect.Haha,si chiar nu poate manca ORICE Leguma, fruct.
Ai spus ca poate manca ORICE fel de leguma, fruct, cereala si nu este adevarat. Mai invata laughing