| ScheißeBeMine a întrebat:

Hey, imi puteti face si mie o lista cu ce trebuie si ce nu trebuie sa ii dau de mancare porcusorului meu de guineea? Citisem undeva dar am uitat.
'Fundawinking'

Răspuns Câştigător
| Catherine_8535 a răspuns:

Hmm, păi, sunt unele chestii care poți să i le dai zilnic, și unele care ar trebui să i le dai ocazional. Uite o listă (poate am uitat ceva, scuze). În orice caz, nu le da aceeași legumă în fiecare zi pentru un an sau ceva de genu', că n-o s-o mai mănânce după câteva săptămâni dacă e chiar în fiecare zi.
Deci, aproape zilnic:
- salată verde, 4-5 frunze chiar.
- morcovi. Dacă sunt mici, 1-2. Dacă e un morcov mare, jumătate.
- ardei gras, roșu sau galben. Îl tai în 8 bucăți și îi dai porcului 1-2.
- căpșuni
- zmeură.
Să nu le dai fructe zilnic (și nu în cantități mici) pentru că au mult zahăr.
De 3-4 ori pe săptămână:
- frunze de broccoli
- frunze de păpădie
- pătrunjel, 2-3 fire
- mure
- afine negre
- cireșe (le scoți sâmburii înainte, 1 sau 2 cireșe)
- afine roșii
- struguri, roșii sau verzi/galbeni, le scoți sâmburii înainte. 1-2 boabe
- varză, verde sau roșie. Să-i dai aprox 1/3 dintr-o frunză. Și nu foarte des, poate să-l baloneze.
- țelină. Nu-i dai decât frunzele (fără chestiile ălea cilindrice pe care cresc frunzele) tăiate/rupte în bucățele mici.
- roșii. Să nu-i dai foarte des, sau foarte mult. O bucățică mică, și ideal fără semințe.
- castravete, cu coajă. Taie castravetele pe lung, în 3-4 bucăți și dă-i doar una.
Să nu-i dai doar legume cu multă apă într-o zi. De ex, castravete + strugure + roșii. Nu exagerez deloc, porcușorul poate să moară în câteva ore dacă face diaree.
O dată pe săptămână:
- mărar, 2-3 fire
- busuioc, nu mult. Fără flori. Verde.
- frunze de muștar
- frunze de nap
- caisă. Nu mare.
- măr, cu coajă. O bucată mică. Fără semințe.
- piersică, o bucățică.
- pară, tot o bucățică.
- ananas crud
- papaya
- prună
- sflecă roșie, o bucățică.
- porumb, verde. Poți să-l iei vara din piață. Coji/frunze și mătase poți să-i dai zilnic.
- dovleac de copt, proaspăt. Necopt. tongue

Poți să-i mai dai lucernă, dar nu multă (un fir, ocazional), pătlagină, trifoi și iarbă. De gazon. Toate ierburile (inclusiv păpădia) poți să i le dai uscate sau verzi.
Să aibă tot timpul fân în cușcă. Fân foarte bun poți să iei de la Oxbow, dar nu prea se găsește în România. Există niște pungi mai mari de la Vitakraft, cu trandafir sălbatic sau mentă sau mușețel. Mai au și urzică în ele. Nu-i fac deloc rău porcului.

Pelete să nu-i dai foarte multe. O mână, o dată sau de două ori pe zi. Pelete bune poți să iei de la Versele Laga, "Cavia Complete" sau "Cavia Crunchy" sau "Vitakraft Emotion Sensivie/Beauty"

Să nu-i dai chestii cu bulbi, gen ceapă, praz, etc. Cartofi, ciocolată, alcool, să nu-i pui niciodată ceva în apă. Să nu-i dai semințe, de la fructe sau semințe de floarea soarelui. Se poate îneca cu cojile. Fără carne sau lactate. Hmm, fructe uscate ai putea să-i dai, dacă sunt uscate de tine. Ălea din supermarketuri sunt pline de chimicale.

Dacă folosești YM, dă-mi add pe "yume _anime @yahoo.com", fără spații. Îți mai zic acolo. big grin

4 răspunsuri:
| ScheißeBeMine explică:

Va rog nu mai imi dati site-uri

| Chikarita a răspuns:

Porcusorii nu tolereaza hrana bogata in carbohidrati si grasimi, asa ca nu le da hrana care sa contina seminte, nuci sau fructe uscate.ar mai fi: fasolea uscata
fara carne
tomate
citrice
ceapa

| ЪNª a răspuns:

A pai si eu am avut porcusor de guineea dar eu i-am dat si morkov sa pape si paine uscata ii dadeam apa si nu mai imi aduc aminte...acum nu
l mai am