| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Ieri pe strada cand veneam acasa am gasit o pisicuta mica de tot, era abandonata langa strada si o ameninta un caine mare si s-a luat dupa mine si n-am putut sa-i rezist si am luat-o acasa. laughing
Initial planul era s-o hransc si sa-i caut zilele astea un stapan dar parca ma bate gandul s-o pastrez acum. laughing Am cateva intrebari:
1. Am papagal deja, credeti ca daca ii invat impreuna, pisicuta fiind mica si nu i-a acordat nicio atentie de cand am dus-o in preajma lui, parca nici nu-l observa, ar mai fi sanse sa-l atace? Acum n-o sa-i pun bot in bot, dar sa pot sa-i las in aceeasi casa fara grija laughing
2. Asta mica e foarte cuminte, aveam o litiera si nisip de la o pisica de am avut-o acum ceva timp si am pus-o de 2 ori acolo si de atunci s-a invatat sa se duca. N-am treaba cu ea, nu mi-a facut deloc in casa. Insa eu dorm destul de usor si ma trezesc la fiecare zgomot.
Ea in timpul noptii doarme vreo 3 ore apoi se trezeste si are chef de joaca. Ce sa fac cu ea? E vreo metoda s-o fac sa doarma si ea noaptea? laughing Daca o pun sa doarma pe hol de exemplu, plange ca se vede singura.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| RyanGeorge a răspuns:

Buna happy
1. Pisicuta find mica o sa se obisnuiasca cu papagalul si nu o sa-l manance stai linistita, doar ca ii vor creste unchiile si chiar daca ii le tai ele au un comportament de a se juca sa de-a cu labutele / sa muste in joaca s-a.m.d si poate fi fatala pentru papagal pentru ca el este mai mic si fragil straight face

2. Asa sunt cam toate pisicile, cand sunt mici au toti chef de joaca si vor sa doarma langa stapan/stapana la picioare ori la zona in care are dureri in ziua respectiva ca pisicile simt asta si incearca sa te ajute.
Pai daca doarme doar 3 ore ce sa zic, joaca-te cu ea mult seara inainte sa dormi pana oboseste de ii iese limbuta afara happy, incearca sa nu o lasi sa doarma ziua ca sa se poata obisnui cu programul tau.
Stiu cum e ....Am si eu o pisica de 4 ani si acum are chef de joaca dar in mare parte doarme toata ziua si find obisnuita sa doarma si seara nu am probleme.
Ideea e sa ai rabdare cu ea daca chiar iti place happy.

| Adry05 a răspuns (pentru RyanGeorge):

E pe bune faza cu durerile? Adica s-a facut vreun studiu pe tema asta? N-am auzit niciodata si mi se pare incredibil, mai ales ca au o reputatie pentru cat sunt de egoiste. laughing
Tu ai incercat faza cu programul? S-o obosesti ziua sa doarma noaptea? A mers?

| RyanGeorge a răspuns (pentru Adry05):

Pai altfel nu iti mai ziceam lucrul acesta :), normal, find primul animalut nu am stiut ce / cum / cand / de ce etc :), m-am documentat, am intrebat in stanga si in dreapta si am invatat, este greu la inceput pana se obisnuieste sau pana te obisnuiesti :), dar uite ca si dupa 4 ani cum ies din casa si stau la blocul scarii miauna si se aude in tot blocul dar face lucru asta ca stie ca sunt aproape dar nu langa ea insa daca plec de acasa nu face lucrul asta ca nu te mai sinte prin apropiere,
Ai grija cu hrana, nu este bine sa ii dai multa cantitate ca apoi o obisnuiesti prost si o sa ceara mereu mancare, acum e mica numai stiu cum si cat sa ii dai dar cand creste mai mare e suficiente dimineata un pliculet de hrana umeda 50g, dupa masa bobite 35-45g si seara la fel un pliculet cu hrana umeda de 50g :
http://www.superpisi.ro/cat-trebuie-sa-manance-o-pisica/

Nu stiu daca este vreun studiu despre faza cu durerile, eu fac sport (sala) si ea normal doarme la picioare dar cand am o durere la piciorul stanga se pune acolo, cand fac febra musculara la dreptul se pune acolo, cand am durere de cap se pune sus langa capul meu, ea este incapatanata rau si zic in sensul ca nu sta la mangaiat dar mai ales s-o tin in brate si a fost o seara in care m-a durut stomacul grav si s-a pus pe burta, deci alta explicatie nu am.

Asta e urata mea :
https://postimg.org/gallery/1dto2ib7m/
:)
Aici acum 4 ani cand era mica :
https://www.youtube.com/watch?v=QLNrJzsie_k

| Adry05 a răspuns (pentru RyanGeorge):

Ce tare laughing) Si a mea tot neagra complet e.
E baiat sau fata? Ai castrat-o?

| RyanGeorge a răspuns (pentru Adry05):

Fata, da, pai incepea sa intre in calduri si eu nu stiam lucrul asta... am aflat apoi am mers cu ea la operatie.

17 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ia-ţi nişte dopuri de urechi de la farmacie şi nu vei mai fi deranjat de zgomote nocturne.
Cât despre papagal, cel mai probabil se vor obişnui unul cu altul şi nu vor fi probleme.

| OoBunnyoO a răspuns:

1. Daca este invatata de mica cu el, nu o sa il atace. Poti, eventual, pana creste mare, sa ii pui un timp unul langa altul pentru a se obisnui. Nu ii lasa, insa, nesupraveghiati.
Cand va creste si daca nu ai incredere in ea, poti pune papagalul intr-o camera separata si sa inchizi usa cand nu esti acasa.

2. Majoritatea pisicilor sunt asa. Singura modalitate este sa te joci cu ea putin inainte sa se culce, iar apoi sa ii iei jucariile zgomotoase cand te duci la culcare, sa ii lasi jucariile din materiale moi si sa i le duci in alta camera sau pe hol. De asemenea, daca plange sau daca vine la tine noaptea si incearca sa te trezeasca, nu ii da nici cea mai mica atentie. Nu te uita la ea, nu vorbi cu ea, nu o atinge. Vine pe o parte, intoarce-te pe cealalta. Stiu, este groaznic sa faci asta, insa va intelege mesajul.

Am avut multe pisici la viata mea si pe toate le-am crescut de cand erau pui pana au ajuns batrane. Am fost genul de copil care aducea acasa fiecare pui de animal pe care il gaseam pe strada, spre disperarea parintilor. laughing)) Greseala mea cu pisicile a fost intotdeauna sa le dau atentie noaptea cand veneau la mine pentru ca imi era mila de ele. Cu ultimele doua pisici, cand erau pui si veneau la mine noaptea sa ma trezeasca sau dimineata, le ignoram. Dupa cateva saptamani, au inteles mesajul. Iar acum cand dorm, dorm si ele cu mine. Una in pat, cealalta pe covor. Daca vor sa se joace se duc in cealalta camera si se joaca. Niciodata nu se joaca in dormitor. Una are trei ani, cealalta doi. Uneori, mai uita ca nu imi place sa ma trezeasca cand dorm si mai au perioade cand vin la mine noaptea, insa le ignor. Dupa cateva zile, se invata iar.

| Mayar a răspuns:

Pisica trebuie sa il vada si sa se obisnuiasca cu el, cu prezenta lui! altfel o sa il atace.

Trebuie sa ii cumperi jucarii de pisica pentru a se juca cu ele. copiii mici au jucarii, ea de ce nu ar avea macar cateva?

| Adry05 a răspuns (pentru Mayar):

Da am zis eu ca n-o sa-i cumpar? Abia am luat-o, voiai sa merg la 11 noaptea sa deschida special pet shopu pentru mine?

| Mayar a răspuns (pentru Adry05):

Noh atunci de ce iti mai si faci griji, daca o sa ii cumperi oricum jucarii?hee hee
ce nume i-ai pus?

| Adry05 a răspuns (pentru Mayar):

Pai se plictiseste de jucarii si oricum problemele puse de mine sunt altele, cu ce se joaca e ultima dintre ele laughing)
Naomi

| Mayar a răspuns (pentru Adry05):

Ooo, ce nume fain!
PAi ar fi o idee sa mergi la centrele cu animale si sa mai adopti o pisicuta ca sa aiba cu cine sa se joace. Singurica, poate face tot felul de prostii prin casa pentru ca e singura. Omul singur innebuneste, chiar daca e rational, daramite un animal! si asa cum poti tine o pisica, asa poti si doua. si nu fac misto, vorbesc cat se poate de serios pentru ca stiu ce zic.
eu o mare iubitoare de pisici, de aceea am atat de multe acasa big grin

| Adry05 a răspuns (pentru Mayar):

Deja e dezastru cu una, nu m-as descurca cu inca una. laughing Dar multumesc pentru sugestie

| Mayar a răspuns (pentru Adry05):

Eee! ar avea amandoua ocupatie. asa, sa nu te miri cand o sa iti gasesti pisica prin dulapuri care par a fi inchise sau prin sertare ascunsa sau te mai miri pe unde. din plictiseala o sa faca mari prostii big grin

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru Adry05):

Si pe mine ma cheama Naomi LOL

| Cameliapantiru a răspuns:

Pastreaza pisicuta si bucura-te de ea. happy

| Rommeo a răspuns:

La mine a fost tocmai invers, papagalul (perus) se dadea la pisica. Cand am luat tot asa pisica (tomberonez) era mic 2 luni si i am zis de multe ori ca nu are voie (adica sa se dea la papagal) incat statea de l ciupea papagalul si ea nu zicea nimic. Ii mai dadea usor cate o labuta sa i arate cine e seful, atat.

| Elena567223 a răspuns:

Si eu am primit acum recent o pisica si am tinut-o in casa 3 saptamani dupa care am lasa-o afara unde am 2 caini laughing Unul mare si unul mai mic si vreo 4 zile trebuia sa umblu dupa ea ca sa nu o atace cainii dar acum se joaca impreuna ca niste prieteni. Daca vrei sa o ti in casa atunci o inchizi in baie noaptea si ii pui acolo cutia cu nisip si un vas cu lapte daca i se face foame.
Cat despre papagali... si eu am avut 2 papagali si i-am uitat intr-o noapte de vara afara si i-a mancat pisica vecinilor. ca vecinii mei au vreo 8 pisici laughing Deci eu zic sa te mai uiti din cand in cand la papagal si daca cumva se leaga pisica de el ii dai un pic peste cap sa se invete minte sau o inchizi in baie laughing
Succes.