| denysuka16 a întrebat:

joia trecuta hamsterita a fatat 4 pui frumosi.Dar azi dimineata 2 erau morti si unul era mancat a ramas numai capul si coloana din el... imi pare foarte rau dar nu inteleg de ce a facut asta sad sad crying

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca de la atins.Eu am avut iepuri fatati de o zi, i-am atins si iepuroaica mama i-a crescut.Nu cred in povestile cu atingerea.Singurul raspuns cred ca e din cauza ca mama a avut lapte putin.In acest caz animalele isi omoara din pui deoarece nu-i poate creste. Parerea mea.

| Siscanu12 a răspuns:

Salut! Imi pare rau de hamsterii tai, dar sunt 3 situatii in care mama isi mininca puii 1. e stresata de zgomote 2.e prima oara mama si nu stie ce sa faca 3.ai atins vreo unul din pui si mama crede cai un intrus.Pot sa spun ca e prima oara mama si nu stia ce sa faca, asa a fost si la mine mai intii ia mincat dar la a 2 fatare i-a crescut pe toti. Funda

| galma a răspuns:

Buna! Imi pare foarte rau, stiu ce simti..si eu am trecut prin asa ceva la inceput,cand inca eram o novice,acum pot afirma ca sunt ''o mica crescatoare'' de hamsteri, si pot spune ca ma descurc cu ingrijirea lor. Intr-adevar, daca hamsterii au fost atinsi de mana ta, sau a oricarui membru din familie, 100% mama ii va manca.De ce? Pentru ca,hamsterii au mirosul foarte dezvoltat,incat odata ce puiutii au fost atinsi,li se schimba mirosul,ama simtind acest lucru ii mananca! Sau,ar mai fii o posibilitate:Hamserita,la prima fata este novice,nu are multa experienta,si de aceea s-ar putea sa isi manance puii.
Acestea sunt variantele, si intr-adevar, hamsterita trebuie sa stea linistita, intr-un loc ferit de razele soarelui care sa bata direct spre cusca, dar asta nu inseamna ca hamsterita a mancat puii pentru ca a fost stresata de zgomot.In niciun caz.
Pentru binele ei, te sfatuiesc sa nu o mai dai la imperecheat, pentru ca, o sa moara, de la mai multe fatari.Si totodata, te sfatuiesc sa separi masculii de femele, ca sa nu ai parte de ''puiuti surpriza''. Bafta!happy:*

| BURCILUCIAN a răspuns:

Categoric, la fel ca si la iepuri odată ce i-ai atins mama nu ii mai va recunoaste

| zuzyduzy1 a răspuns:

Daca ia atins cineva mama lor nu ia mai recunoscut si ia omorat