| B3Bytza a întrebat:

ma numesc Anca si pisica mea a fatat 5 puisori care au acum o saptamana, dar din pacate, au luat purici si nu stiu cum sa scap de ei, eu ma gandeam sa ii iau pisicii o zgarda antipurici iar substanta se va raspandi si pe pui, credeti ca va merge, oricum pe la o luna le iau si lor zgarda dar pana atunci nu vreau sa sufere, as dori mai multe idei, ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| Sin a răspuns:

Nu e bine sa-i pui zgarda antipurici atata timp cat alapteaza.Ca sa nu mai zic de mirosul zgarii care poeate fii toxic pentru pui E mai bine sa intrebi un veterinar.

6 răspunsuri:
| B3Bytza explică:

Da dar...nu as vrea sa pun si pe puii pui picaturi, mi-e frica sa nu faca vreo iritatie sau altceva, daca pun picaturi pe pisica, oare se extinde si pe pui, ca numai cu ea stau.

| CookieTsang a răspuns:

Du-te la veterinar ca si eu am 2 pisici si le da cu un spray dupa care o zi sau 2 nu trebuie sa le atingi ca sa isi faca efectul.
apoi nu o sa mai aiba probleme catva timp

| denisa20 a răspuns:

Veterinarul meu a zis ca zgarzile anti-purici sunt bune numai cele foarte scumpe dar miros urat rau.Incearca picaturi care se pun pe ceafa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, din cate am aflat eu exista o pudra speciala pentru purici (nu stiu cat de buna este dar totusi merita incercata) sau ar fi buna si o baie si sa-i speli cu sapun sau sampon (nu cred ca ar fi bine sa le faci baie cand sunt asa mici ca le intra apa, sapun in ochi). Ar fi indicata si metoda traditioanala de prins puricii si sa-i omori.
Sper ca te-am ajutat!

Răspuns utilizator avertizat
| MarcAnthony a răspuns:

Du-te cu ei la veterinar, si ii da pe toti cu o crema anti-purici. Eu asa am facut cu motanul meu, inca de mic, si nu am avut nicio problema. happy O data pe luna il duc la veterinar pentru chestia asta. Nu iti recomand sa folosesti zgarda...