| iiSceneXX a întrebat:

Buna
Marti am primit un caine lup, foarte frumos, dresat si toate cele. Insa a fost tinut in conditii groaznice. Nu mancase nimic de o saptamana, si in ultima luna i-a dat doar o data pe saptamana de mancare. Dupa ce l-am primit, i-am dat mancare, iar dupa i-am cumparat mancare speciala pentru caini. A mancat fara probleme. Insa de ieri a inceput sa ii mearga burtica si nu inteleg de ce. Am zis ca o fi de la mancare, ca i-am dat macaroane cu carne, apoi supa si apoi Pedigree, dar nu i-a trecut nici azi. De mentionat este ca are un comportament vioi, se bucura de noi, si nu pare sa o deranjeze ca ii merge burtica. Nu stim ce sa facem, ne-am gandit sa ii dam un Furazolidon, insa nu vrem sa pateasca ceva. E posibil sa ii treaca? Sa contactam deja medicul veterinar? Multumesc

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Nu se dau medicamente de oameni la caini si nici invers. Faptul ca ii merge burta se datoreaza schimbarii bruste a alimentatiei, trebuia sa-i introduceti treptat, sa se obisnuiasca, dar daca ati facut asa si ii merge burta, asigurati-va ca are apa tot timpul la dispozitie, sa nu se deshidrateze. Pentru strans burta, vezi ca sunt niste medicamente naturiste din afine pentru copii (Eridiarom), si afinele sunt suportate binisor si de caini. Ii dai jumate de pastila dimineata si jumate seara, daca ii place asa cum ii, sau pisat si amestecat in mancare.

| iiSceneXX explică (pentru Zenithf):

I-am dat treptat, nu ii dau brusc. O sa astept sa vad daca ii trece azi, ca e mult mai ok ca si ieri. Probabil de la supa o fi. O sa il las, si maine ii iau ce ai spus tu si vad. Multumesc frumos tuturor pentru ajutor!

| Zenithf a răspuns (pentru iiSceneXX):

Cata vreme este vioi si activ cum ai zis, nu prea aveti de ce sa va ingrijorati. Aveti grija doar sa aiba apa tot timpul la dispozitie, si poate sa-l ajute daca ii dati medicamentul ala. Daca scaunul se coloreaza in negru dupa, nu va ingrijorati ca este doar din cauza afinelor.

| iiSceneXX explică (pentru Zenithf):

Multumesc din suflet! O sa incerc sa ii dau azi sau cel tarziu maine. Multumesc pentru ajutor si sustinere

| JohnnyBi a răspuns (pentru Zenithf):

Zau? eu ii dau cainelui metoclopramid de 2 ani incoace cand vreau sa il iau cu masina si nu are nimic. se dau multe medicamente umane cainilor, trebuie doar sa intrebi veterinarul

| Zenithf a răspuns (pentru JohnnyBi):

Da, am mai cautat raspunsuri referitoare la aceasta problema si am vazut ca este si furazolidon pentru catei. Dar cand nu stii sigur ceva, e mai bine sa eviti, ca ce-i bun pentru unul poate fi otrava pentru celalalt.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Zenithf):

Eu de meto sti sigur.suna la un cab veterinar si intreaba

19 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

L-ai omorat naibii, ciinele mananca cat ii dai, pana moare.du-l la doctor, ca-ti bati joc de el.pe bune!

| iiSceneXX explică (pentru express11):

Tu nu intelegi raised eyebrows Nu e primul caine care il am! Si stiu cum sa ii dau de mancare. I-am dat treptat, si acum mananca foarte putin. Daca nu intelegi, invata sa citesti! Si scrie mai corect. Nu imi bat joc de el, am carte speciala pentru el, stiu cum sa ma comport, ce si cat sa ii dau sa manance. E problema doar ca ii merge burtica si nu vreau sa il vad asa.

| express11 a răspuns (pentru iiSceneXX):

Pai daca ii dai supa si macaroane? du-l la doctor.

| iiSceneXX explică (pentru express11):

I-am dat mancare, pentru ca ne era mila, si nu aveam mancare pentru caini acasa. Nici nu pot zice ca i-am dat mult. Era foarte slab, abia statea pe picioare si i-am dat ceva, ca abia seara i-am cumparat mancare. Deci, decat sa il las sa moara de foame la propriu, am preferat sa ii dau foarte putin, dar sa fie ceva in stomacel la el. Deci ca si cantitate a mancat putin. Dupa aia i-am dat doar mancare pentru caini. De aia nu inteleg. E posibil sa fie asa pentru ca a flamanzit atata vreme?

| express11 a răspuns (pentru iiSceneXX):

Normal,la ciine este recomandat sa nu-i dai o zi pe saptamana de mancare.trebuia sa-i dai portii mici

| iiSceneXX explică (pentru express11):

Tocmai asta am facut

| 1234dany5 a răspuns:

Eu zic sa mergi la veterinar!

| Mimzy a răspuns:

Vai,saracutul...
Probabil face asa, ca dupa atata timp cat saracul nu a mancat, s-a indopat intr-o singura zi cu mai multa mancare...Ar trebui sa il duceti la veterinar totusi pentru a preveni orice surpriza neplacuta :/

| iiSceneXX explică (pentru Mimzy):

Si eu am zis asta. Plus ca atunci cand a venit nu avea probleme, ca am urmarit tot ce face. Eu zic ca o fi ceva de scurta durata, din cauza alimentatiei. Asa drag imi e, ca imi fac griji pentru el. Nu vreau sa pateasca ceva. Si el ma iubeste, isi pune capu la mine in palma si sta cuminte. O sa ii treaca. Daca nu, veterinaru vine la el sigur. Multumesc inca o data

| Mimzy a răspuns (pentru iiSceneXX):

Cu placere ^^ Sper sa fie bine

| MirelusRoxi a răspuns:

Mergi la veterinar urgent cu el, si nu-i mai da mancare de om decat oase (nu extrem de mari avand in vedere ca e pui), si nici medicamente de om!

| iiSceneXX explică (pentru MirelusRoxi):

In primul rand ca nu e pui, si i-a si trecut. A fost asa doar o zi, dar deja eram speriata. Multumesc, dar si-a revenit

| erichlemny a răspuns:

Eu zic sa il duci la veterinar. am avut si eu problema asta la un catel si in vreo 2 saptamani i-a trecut.