| anonim_4396 a întrebat:

Nu ma mai pot intelege cu cainele meu. De la un timp, se baga sub scaun si tremura cand ma duc la ea. Daca vreau sa o mangai sau sa-i dau apa sau mancare, se uita urat la mine si incepe sa maraie. Azi dimineata era sa ma muste.
Mentionez ca niciodata nu am batut-o, si nimeni din familie nu a batut-o vreodata.
Help?

Răspuns Câştigător
| Tibi35 a răspuns:

Am patit si eu asta...solutia e sa fii blanda cu ea, nu te duci spre ea sa o mangai ca s-ar putea sa te si muste, incearca sa-ti petreci mai mult timp cu ea, sa-i dau tu de mancare, nu altcineva si peste un timp ai sa vezi ca se va apropia mai mult de tine.atunci mangai-o, fai un masaj la gat(o sa-i placa, ca oricarui caine) si prietenie reparata

3 răspunsuri:
| AnyAda a răspuns:

In acest caz, ar trebui sa apelezi la un specialist. Poate a vazut ceva care l-a afectat, sau poate s-a speriat de ceva nesemnificativ, dar totusi nu ai de unde sti, deci asta este sfatul meu.

| Homye18 a răspuns:

Salut de obicei cainii sunt niste animale foarte sensibile. In cazul tau ori este foarte stresat animalul ori ceva il doare. Eu am avut o situatie similara cu un caine de curte de al meu pe care il durea stomacul adica se manifesta la fel dar dupa ce am luat un tratament de la veterinar si-a revenit. Sper sa se rezolve in curand. Daca nu parerea mea cere si sfatul unui veterinar(poate catelul are ceva).

| Kavi a răspuns:

Nu ma prea pricep la animale dar poate este bolnava, ai putea incerca sa faci o vizita la veterinar sa vezi ce are.