| amy3semj a întrebat:

Numele meu este Maria, am 14 ani si imi doresc foarte tare un caine beagle.Am insa o mica problema...Parintii mei nu vor inca un animal in casa. Stau la un apartament destul de mare si in curand ma voi muta la curte. Aici acasa mai am o pisica persana si la curte mai am un lup. Doream sa stiu cam cat mananca acest caine ( mama nu vrea sa gateasca prea mult, considera o povara gatitul pentru caine- nu ma crede ca ii voi gati eu), si cam cat de mare se face pentru oricum va sta la curte atunci cand ma mut. Si ceva sfaturi pentru a-mi lingusi parintii sa mi-l ia? Multumesc

5 răspunsuri:
| i_love_you_and_i_am_cool a răspuns:

Si eu imi doresc foarte mult un caine beagle! este rasa M mea favorita, de aceea m-am interesat foarte mult in ceea ce priveste ingrijirea acestei rase. Pe vremuri erau caini de vanatoare, si inca isi mai pastreaza in sange acest simt. desi sunt care nu cresc mai mult de 40 de cm lungime, sunt foarte agili si capabili sa faca mai mult decat ti-ai inchipuii.sunt caini de talie medie, iar cantiatea de hrana zilnica ar trebuie sa fie intre 400-500-600 de grame de hrana pe zi.balana lor este de marime medie, si sunt foarte buni prieteni cu oameni, dar in general cu copiii.are nevoie de multe jucarii, mai ales pe timp de iarna, cand este indicat sa stea mai mult in casa, la caldura, daca este inca pui, mai ales. un beagle plicitsit, este precum cerealele fara lapte.in rest, trebuie sa-l plimbi zilnic, chiar si de 2-3 ori pe zi.astfel, pofta lui de mancar e va fi mereu sporita, si va avea pe ce isi consuma energia.nu trebuie neaparat sa-i gatestiba chiar eu n8u prea am mai auzit asa ceva.cat e pui, ii poti cumpara mancare in sos de la magazinul de animale, oar cand mai creste si se mai dezvolta, ii p oti lua un sac mare de hrana uscata. un sac de va tine 3-4 saptamani.nu trebuie sa-l hranesti in exces. o data de ori pe zi este suficient.cat timp esste pui, este bine sa-l hranesti mai putin, de mai multe ori pe zi:3-4 ori pe zi, in camtiatai mici.
in ce ii priveste pe parintii tai, mai asteapta si tu, spune-le, promitale, jurale, ca vei avea mare grija de el, aratela ca esti foarte responsabila, ia note mari la scoala, aratale cat de mult iti dorewsti, si cat de mult iubesti cainii. poate ar trebui sa astepti sa te instalexi la curte, apoi sa il iei si sa nu il lasi nespuravegheat cu lupul, pana nu vexi cum se inteleg, pentru ca s-ar putea sa nu se inteleaga pprea bine cu lupul.succes!

| Diiana232997 a răspuns:

Pai iti dau doar sfaturi pentru lingusirebig grin-ai putea sa le promiti ca o sa ai grija de el, sa-ti dai cuvantul.Ai putea sa promiti ca n-o sa mai ceri altceva timp de catva timp, pana va mutati la casa sa ii ajuti cu toate treburile(la care pot), sa-i asculti, sa ai note bune la scoala(sa aduci cat mai multe note bune), daca se apropie cumva ziua mamei sau tatalui cumparai ceva frumos, poartate foarte frumos cu ei si ascultaibig grin.Despre caine nu stiu deci nu pot sa te ajut doar cu sfaturilebig grin.

| amy3semj1405 a răspuns:

Multimesc mult pentru sfat i_love_you_and _i_am_cool, cu lupul sunt sigura ca se va intelege pentru ca el a crescut 6 luni cu pisica si acum la curte mereu ii aduc catei sa se joace. In ceea ce priveste gatitul e foarte sanatos sa ii dai mancare gatita( prietena mea are beagle de 2 saptamana si ii da orez cu carne- in ceea ce ma priveste pe mine ii dau lupului orez cu plamani, ficat in general carne cumparata special pentru el sau paste. Multimesc mult pentru detalii pentru ca asta ar fi ceea ce-i ii vor convinge.

| retouchan a răspuns:

Buna! Un caine beagle nu mananca prea mult si nu creste iti dau acest link sa vezi cam cat de mare se face eu zic ca e destul de micut http://www.pictures-of-puppies-and-dogs.com/images/breed/Beagle-big.jpg,si mama ta sa nu isi faca griji ca nu o sa aiab mult de gatit:))
Asa, acum sfaturi pentru linguseli eu am primit un caine cand le-am spus ca o sa curat dupa el, o sa il spal, o sa il plimb o sa ii dau de mancare si ca o sa ma joc cu el si la mine a functionat, incearca poate o sa fie de folos!
Sper ca am dat un raspuns bun si ca ti-am fost de ajutor si despre caine si despre linguseli;)