| RaspberryLover a întrebat:

Va rog,daca stiti,sa ma ajutati! V-as fii recunoscatoare! Eu de cand eram micuta,imi doream un animalut de companie-o pisicuta! I-am rugat pe parintii mei,daca au posibilitate,sa imi ia una! Mama a zis: -Scumpo,noi avem bani,dar tu nu stii ce greu este sa cresti un animal! Mai ales o pisicuta! Pisica face pipi si caca prin apartament si miroase,lasa blana si te imbolnavesti de astm! si trebuie sa te trezesti devreme ca sa o plimbi! Imi pare rau, iubito,dar nu! Dar,cand vei fi la casa ta, poti sa ti chiar 100 de pisici! Tata a spus: -Printeso,nu poti sa tii o pisicuta in apartament! Te chinueti pe tine,dar, mai ales pisica! Intelegene,noi iti vrem binele! Hai,ca daca am fi stat la casa,cu o curte imensa, hai ca mai iti luam dar asa nu! Intelegene! Ii inteleg, dar as dori sa-i pot convinge! Va rog! Dati-mi niste sfaturi! multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| SSSOMG a răspuns:

Eu de curand am primit o pisicuta si o tin in apartament. Eu n'o scot afara pentru ca risc sa n'o mai prind laughing E adevarat ca lasa foarte mult par si trebuie ingrijita (invatata sa mearga la litiera, periata) dar nu e greu de intretinut. E tare jucausa, isi gaseste jucarii prin casa dar totusi e o pisicuta atenta. Nu mi-a rasturnat nimic prin casa desi alearga uneori ca zapacita laughing E o scumpa si nu cred ca e imposibil sa cresti o pisica intr'un apartament big grin Nu stiu cum i'ai putea convinge pe ai tai... promite'le sa ai grija de ea, arata'le ca ti'o doresti mult...

9 răspunsuri:
| Anonima264 a răspuns:

Si eu as vrea si parintii mei imi zic cam la fel.
Din nefericire au dreptate!

| Brăila_Ana_Cosmina_1997 a răspuns:

Da,si eu iubesc pisicile.Multa lume nu isi ia pisici la bloc tocmai din acest motiv.Totusi mai exista si exceptii. Fosta invatatoare a mamei mele avea un motan care dormea mereu pe sifonier.Am mai cunoscut pe cineva care avea o pisica pe nume Sasha care era o pisica foarte dificila.
Da,se poate,dar trebuie sa o deparazitezi,sa ii iei nisipiera, sa o speli, de preferinta sa o sterilizezi sau sa o castrezi, depinde de sex.In astfel de cazuri dupa parerea mea si pisicile pot fi tinute la bloc.Si ah, da, pe cat posibil, sa ii taiati unghiile (varfurile ghearelor)

| RaspberryLover explică (pentru Brăila_Ana_Cosmina_1997):

Mersi pentru tot, dar...pot sa fac toate astea, dar parintii nu ma lasa! in zadar! cum Doamne Sfinte sa-i conving? Te rog! Ajuta-ma!

| Elsiane a răspuns:

Din nefericire părinții tăi au dreptate! Nu ai ce să le faci! O pisică este greu de ținut la bloc, mai ales că trebuie plimbată, îi trebuie litieră și trebuie învățată la ea! I-ați altceva, gen... un papagal? Sunt super drăguți și îi poți învăța să vorbească. Baftă!

| lavynya1 a răspuns:

Cumpara-ti porcusor de guineea cu blana in vartejuri.E foarte simpatic si sta in cusca.Te poti interesa pe internet cum arata.Sigurat te vei indragosti de el si nici nu este pretentios si este si el la randul sau jucaus.

| RaspberryLover explică (pentru lavynya1):

Mmmda....sa imi roada lucrurile prin casa! verisoara mea are porcusor de acesta si intr-o seara am mers la ea, i-a dat sa mamance si apoi ne-am bagat in pat! am vazut ceva pufos si mic sub scaun, dar credeam ca am vedenii! si a iesit! era ora 9 seara cand am mersla culcare, si am stat pana la ora 11-12 sa o prindem! Nu mersi!

| lavynya1 a răspuns (pentru RaspberryLover):

Nu e educata atuncilaughing.Eu am 2, baiat si fetita si nu rod nimic.Cand deschid frigiderul tipa ca stiu ca le dau de mancare, cand le e foame la fel.Sunt atenti la tot ce vorbesc. Oricum iti zic ca daca primesti cadou o pisica nu au ce sa faca.Prietena mea si-a dorit mult un catel, i-am oferit cadou si mama ei nu mai avea ce sa zica, la inceput s-a certat cu maicasa dar dupa aceea a icneput si maicasa sa il iubeasca.Se obisnuiesc pana la urma.Inceputul e mai greu.Rar vezi parinti sa fie de acord cu un animal de companie

| RaspberryLover explică:

Cum pot sa ii conving sa ma lase sa tin pisicuta aia?
Si, va rog, daca doriti sa ma ajutati, nu stiti cam cat costa o pisica?

| RaspberryLover explică:

Multumesc pentru toate sfaturile! imi vor fi de mare folos in viitorul apropiat! va multumesc mult!