| Miranda27 a întrebat:

Pisica mea a vomitat IARBA! Se pare ca a mancat iarba, dar de ce? Mentionez ca are doi pui de doua luni si nu stiu exact, dar cred ca mai trebuie sa fete (mama mea a zis ca pisica s-a montat deja cu un motan...), eu stau la curte si pisica e libera. Si stiu ca si inainte sa fete (prima data, cei doi pui) a mancat iarba (dar nu a vomitat). Acum cateva minute era putin "obosita", statea jos pe covor, nu prea putea sa doarma ca o deranjau puii, dar l-am vazut si pe pisoiasul mic ca manca sau rodea un fir de iarba. Va rog idei, pareri happy.

9 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Pisicile au nevoie de iarba.Asta le ajuta la digestie(si cateodata la eliminarea parului inghitit in urma spalarii)Detin un european(maidanez)de doi ani si cel putin la doua zile ii aduc iarba(stau la bloc)si citeodeta se intampla se mai vomeze.Nu e nimic rau!
thumbs up happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
De obicei o pisicuta mananca iarba atunci cand o doare stomacul.
Nu o mai lasa sa manance si du-o la un veterinar, va stii ce sa-i faca.
Te pup!

| BlackRaven45 a răspuns:

Pai animalele mananca iarba daca sunt constipate.

| Laurretta a răspuns:

Este ceva normal ca sa manance iarba, chiar si sa vomite. Este poibil sa fie obosita din cauza calduri. incearca sa-i dai niste lapte.

| Corina29 a răspuns:

Draga mea, nu trebuie sa iti faci griji.Animalele folosesc iarba pe post de laxativ, iar pisicile sunt constipate dupa ce se imperecheaza si sunt putin mai retrase si mai agresive. Pisoiasul mic rodea iarba pentru ca asa a vazut ca face si mama sa, probabil.

| Luiza_Xenia_1996 a răspuns:

Am vorbit eu cu un medic veterinar, ca si pisicutul meu mananca iarba. Mi-a spus ca animalele mananca iarba pentru ca au dureri de burta si ca nu are nimic. Poate i-ai dat ceva de mancare si a mancat lacom! Sper ca te-am ajutat.

| R3zZ a răspuns:

In orice caz poti s-o duci la veterinar si sa nu o mai lasi sa manance iarba...
Si eu am o pisica care mananca iarba dar nu-i nicio problema...
Deci in orice caz poti sa intrebi un veterinar ca i daa ceva medicamente care i le pui in mancare...
Sper ca ti-am fost de ajutor big grin
Funda!

| ninastar a răspuns:

Toate animalele mananca iarba, numai ei stiu din ce motiv, unii zic ca e pentru durerile de cap. Daca s-a dus cu motanu sa stii ca an cateva zile o sa-si lase puii.Am si eu o pisica care a fatat, dar eu nu i-am mai vazut puii probabil ia mancat, in schimb acum e iar cu burta mare big grin