| anamarianovac a întrebat:

Cum pot sa scap pisica de purici? Fara ca sa plec la veterinarci totul sa fie natural!

Răspuns Câştigător
| viotedy a răspuns:

O dai cu otet sau zeama de lamaie. Purecilor nu le place asta.

10 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Pentru asa ceva nu trebuie sa mergi la medic, intrii in orice farmacie veterinara si ceri solutie pentru purici la pisica si se rezolva rapid

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

rolling on the floor Nu imi vine sa cred ce tampeni au putut spune unii utilizatori.Frate cum sa dai cu benzina sau cu gaz pe pielea unui animal straight face crezi ca ii face bine?
Te duci frumos la magazinul veterinar si comanzi solutie speciala pentru purici.
Nu imi vine sa cred ca toate pipitele vor animal de companie, dar nu s-ar da nici macar jos din pat pentru ele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anamarianovac):

Scuze,esti inca un copil nu ar trebui sa vorbesc asa, si sa stii ca nu faceam referire directa la tine ci la asa zisii iubitori de animale pentru care animalele sunt importante 2 saptamani dupa achizitionare apoi sunt uitate ca niste jucarii.

| DenissaRoxana a răspuns:

Buna. "Incepi sa ii aduni tu puricii si sa ii omori, bineinteles".
Bun, acum vorbesc serios..trebuie sa mergi la farmacia veterinara si sa ii cumperi solutie pentru purici (pipete, nu curelusa).

| njohn a răspuns:

Ii faci baie in fiecare saptamana

| denysuka16 a răspuns:

Poti prepara acasa o pudra 100% naturala contra puricilor. Pentru a o prepara ai nevoie de:

rozmarin;
fenel;
stevie creata;
pelin;
ruta.

Este de preferat sa combini toate aceste plante pentru a avea o eficienta mai mare, iar in cazul in care nu dispui de toate, foloseste-le doar pe cele pe care le ai in gospodarie. Foloseste cantitati egale din fiecare planta. Lasa-le sa se usuce si apoi sfarama-le foarte bine pana obtii o pudra. Pentru ca pudra sa fie cat mai fina poti folosi o rasnita.

Aplica pudra pe corpul pisicii in timp ce o piepteni, pentru ca aceasta sa patrunda intre firele de par. Acorda o atentie speciala zonei gatului, burtii si spatelui, locuri in care puricii prefera sa stea. Aceste plante nu sunt toxice pentru pisica, asadar nu trebuie sa-ti faci griji ca ii pot face rau daca sunt ingerate.

3 Utilizeaza uleiuri esentiale

Un alt remediu este utilizarea uleiurilor esentiale. Poti opta pentru uleiuri esentiale de cedru, menta, rozmarin, cimbru sau lemongras. Amesteca trei-patru picaturi de esenta cu 600 ml apa fierbinte. Pune compozitia intr-o sticla cu pulverizator. Agita sticla foarte bine pentru ca apa sa se amestece cu uleiul si pulverizeaza continutul pe blana pisicii. Repeta procedeul de minim 2-3 ori pe zi, deoarece uleiurile se evapora rapid.
Funda? big grin

| vasilicaandreea a răspuns:

O dai cu gaz, motorina

| Coco_Mikutza_1988 a răspuns:

Fa-i o baie apoi da-i cu un produs de la farmaciea ROMVAC sunt cele mai bune produse

| anamarianovac explică:

Mersi la toti)))