| Konata a întrebat:

Buna prieteni! Azi, cand pisica mea dormea pe pieptul meu, a inceput sa se miste putin prin somn, isi strange labele si isi srangea ochi si lucruri de genul asta ca si cum ar fi visat. Pisicile viseaza? happy

16 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Studiez medicina veterinara:
Da, fiecare fiinta viseaza.Ca si noi oamenii happy cainii si pisicile trec prin aceleasi etape de somn ca si noi.

| Ramona000 a răspuns:

Da si pisicile viseaza de fapt si cainihappy

| cățelușa56 a răspuns:

Sigur ca viseaza. Toate fintele pot visa. Dragut, nu? De unde stiu? Ma uit pe Animal Planet.

| Konata explică (pentru cățelușa56):

Si eu, da e dragut big grin love struck

| がさいゆの a răspuns:

Vai,ce dragut puppy dog eyes.Si eu ma intrebam acelasi lucre.Defapt,toate animalele se misca uneori cand dorm.Si eu ma gandesc ca poate viseaza.

| Konata explică:

Va multumesc tuturor pentru timpul acordat! O zi buna la toti! love struck

| Pufoshenia a răspuns:

Buna.Eu zic ca da viseazahappy.Si cainele meu mai da din labe in somn sau latra etc.Nu putem sti cu exactitate daca chiar viseaza.Pa, pa

| คlєxヅ a răspuns:

Poate are creierul mai evoluat si viseaza.Dar cum a zis Pinkamena, e posibil sa viseze si animalele.Am mai vazut animale cum dorm, dar nu toate se misca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cainele meu plange in somn laughing Ce poate visa?

| PяĬɔhĬηĐεℓ a răspuns:

Buna! Nu te teme, pisica ta nu are nimic. Poate ca asa este rasa lor. Daca observi ca numai face asta si ca a 2-a zi este bine nu are nimic. Daca o vezi intr-o strare de somnolenta, lenesa si daca observci ca nu se simte bine du-o la veterinar si explica-i ce s-a intamplat.Insa eu nu cred ca are ceva grav. Daca tie frica sa nu pateasca ceva du-o la veterinar si o sa iti spuna el daca e bine.Intreaba si medicul daca pisicutele viseaza si iti va raspunde cu siguranta! O zi buna!

| AnnePanda a răspuns:

Doamne ce drăguţţţţţ.
Da, toate animalele visează, unele din ele şi arată asta, ca şi pisica ta, altele nu. happy

| deya100 a răspuns:

Pisicile visează, într-adevăr, dar nu putem face decât speculații pe această temă. Poate că pisica ta retrăiește momentul capturării vreunei muște rătăcite sau poate că visează clipa unui sprint de-a lungul holului. Dispunem de dovezi științifice că pisicile visează. La fel ca în cazul oamenilor, somnul felinelor este de două tipuri: REM ("rapid eye movement"- mișcare rapidă a ochilor, atunci când visează) și non-REM (somnul profund). Atunci când pisica își contractă picioarele, își mișcă mustățile sau globii oculari trebuie să știi că este adâncită în somnul REM. Studiile întreprinse pe baza electroencefalogramelor (EEG), în scopul descifrării activității cerebrale la pisicile adormite, au indicat faptul că acestea rămân în faza de somn REM cam 30% din timpul în care dorm și că modelul undelor lor cerebrale în cadrul somnului REM, este similar cu cel al omului.
Atunci când nu visează, pisicile se află în faza de somn profund. Aceasta este perioada în care organismul acționează, refăcând și regenerând oasele și masa musculară și întărind sistemul imunitar, pentru combaterea eficientă a bolilor. Singura mișcare pe care o poți detecta pe parcursul acestei faze a somnului este respirația ușoară și liniștită.

Asta e tot ce stiu! Sper ca te-am lamurit! big grin Fundita? puppy dog eyes

| Funditza88 a răspuns:

Da, viseaza. Mai strange laba poate viseaza ca prinde soareci happy. Pisicul meu se linge pe pot, da din labe, se intinde si scoate un sunet ciudat iiimmmmrrrrrrr i e i de la inot. happy e si el puiut

| ninel_2311 a răspuns:

S-ar putea!

| oanagh a răspuns:

Si motanul meu face asawinking si eu cred ca viseaza, e adorabil cand face asta.

| Polec_Crystyan_1998 a răspuns:

Viseaza si pisicile dar numai mortii nu viseaza