| anonim_4396 a întrebat:

Bună prietenii. este vorba despre catelusa mea işi face nevoile in toata casa treaba mare cit de cit a invatat face in baie dar pipi face peste tot are aproape 2 luni. ce sa fac sa o invat sa faca pipi intrun loc am incercat si sa o bag cu botu. oare că este incă mica? o sa invete cu timpu? un sfat va rog.

Răspuns Câştigător
| Chiper_Roxana_1990 a răspuns:

In primul rand nu o mai baga cu botul si nu o mai certa si NICIODATA nu mentiona cuvantul afara cand o certi, o sa il asocieze cu ceva rau. Oricum degeaba o certi ca e mult mult prea mica. Ia-i covorase speciale, scoate-o afara din 3 in 3 ore, nu-i mai lasa mancare la dispozitie iar apa nu ii mai da dupa ora 10, sau inainte de ultima iesire afara seara. In general cainii fac dupa joaca, cand se trezesc din somn, dupa ce mananca sau beau apa. Ia-i niste recompense bune, gen bucati de carne, iar cand face unde trebuie laud-o foarte fericita si da-i recompensa. Daca face in casa, sterge cu otet sa se duca mirosul si ignor-o pret de un minut maxim (mai mult nu are efect si nu stie ce a facut, in mintea ei problema deja s-a dus).Dar tine minte, asta trebuie sa o faci imediat dupa ce a terminat de facut pipi sau caca, ca altfel nu mai intelege. Eu asa i-am invatat pe ai mei.

2 răspunsuri:
| IonuţR1995 a răspuns:

Da, inca e mica. Incearca sa o inveti sa faca pe presul acela special. Ceart-o putin cand face in alta parte. Dupa, cand o s-o scoti afara, sa stai mai multicel pana face. Succes.

| AnielaaEllaMaxii a răspuns:

Buna alegere laughing Si crezi ca daca ai bagat-o cu botu' o invatat? Nu credwinking Ia de la pet shop covorasele alea speciale. In plus e foarte mica. Cum sa invete asa repede? Concluzie : GRESEALA TOTALA...
Pa, pa happy Sper sa invetewinking