| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema de care n-am mai auzit pana acum.
Am un mascul Doberman in varsta de 4 ani si acum o saptamana am observat ca are o dificultate in a 'defeca', primele 2-3 zile nu am crezut ca e ceva serios, ci doar o banala constipatie, insa dupa 3 zile a inceput sa se chinuie rau de tot sa-si faca treaba, am fost la veterinarul din oraselul care stau eu si nefiind prea 'dotata' nu a avut ce sa-mi dea si mi-au zis doar sa ii dau mancare uleioasa/grasa.
Asa am facut, insa au trecut 2 zile si parca era tot mai rau, astfel am mers intr-un oras vecin si de acolo mi-a dat doamna Doctor 2 injectii intramusculare si mi-a zis sa ii cumpar Dulcolax de la farmacie, si daca nu ii trece in astea 2 zile sa ma intorc cu cainele la ea.
Azi-dimineata i-am administrat ultima injectie, insa situatia s-a inrautatit si nu mai poate nici urina ( la fel ca la defecare, mimeaza si se chinuie nefacand nimic).
Maine ma duc cu el la cabinet. La ce sa ma astept? O sa ii faca vreun fel de radiografie? Sa ma astept la o operatie sau o spalatura intestintala?
Voi ce credeti ca ar putea avea?

Tin sa precizez ca stau la casa, iar caine e liber non-stop prin curte ( si are destul spatiu de miscare) ba mai mult il scot aproape zilnic intr-un camp deschis si alearga foarte mult.
Nu am facut nici o schimbare sa-l afecteze, pana acu n-a avut nici o problema. Are 75 cm in greaban si 45 kg. Era sanatos si energic foc.

Ce ar putea avea? Fiind putin mai agresiv la gard, ma gandesc sa nu fi aruncat cineva 'ceva' peste gard ca sa ii faca rau...

2 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Daca poti citi in engleza, ai aici un articol care te poate lumina.
http://pets.webmd.com/dogs/dog-cries-tries-defecate#1
Poate sa fi mancat ceva, nu neaparat aruncat de un rauvoitor.
Ma astept ca i se va face fie o radiografie fie o spalatura intestinala sub anestezie.
Daca ai motive sa crezi ca a fost lovit, spune-i si acest lucru veterinarului.

| kevin12 a răspuns (pentru SkyPilot):

De citit, am citit tot felul de articole, dar vezi cum e... daca cauti pe google te trezesti ca ai 10 boli grave.
Am fost azi la cabinet si am venit usor dezamagit... Primul lucru care l-au facut a fost sa ii ia sange si sa ii faca analiza. din care toate rezultatele ok. Apoi mi-a zis ca e posibil sa aiba o infectie urinara si din cauza asta sa nu-si poata face nevoile (bazandu-se pe faptul ca urineaza greu, in picuri... mi se pare ciudat sa fie de acolo problema avand cateva zile in care nu putea defeca insa urina normal.).
I-a facut o injectie sub piele (ceva antibiotic nu stiu cum se numea), 2 perfuzii si mi-a dat 20 de pastile Dermoscent Uti-zen (ceva supliment tot pentru infectii urinare din cate am citit pe cutie) pe care ii le dau de 3 ori pe zi. Aa, si a zis sa ii mai dau Dulcolax.
Maine ma duc iarasi sa ii mai puna o perfuzie si sa il vada.
Nu zic ca nu si-a facut doamna doctor treaba, insa mi se pare cam prea putin ce ii facebig grin, ma asteptam cum ai spus si tu la o radiografie ceva...