| dwwdw4r a întrebat:

Buna seara.Am un pug de 8 saptamani care tot mușca si nu stiu ce i-as putea face, astept raspunsurile voastre!

Răspuns Câştigător
| Lili4535 a răspuns:

Si eu am un pug si stiu ca rodea tot felul de lucruri cand era micut. E in dezvoltare e normal sa vrea sa muste cu dintisorii. Asa cunoaste el. Nu imi aduc totusi aminte sa fi avut probleme cu el cu muscatul, al meu daca musca oamenii, musca foarte incet, in joaca. Cum a spus cineva in raspunsul de mai jos, ar fi ok sa ii arati cumva ca te doare si ca nu e voie. Trebuie si ei dresati si momentul potrivit e cand inca sunt puiuti. Sa nu tipi rau la el ca ei sunt sensibili. Al meu are 6 ani acum, nici in joaca nu mai musca deci daca nu se invata prost si al tau se va opri laughing

| dwwdw4r explică (pentru Lili4535):

Si inca o intrebare, ai avut probleme cu el cu somnul, adica sa vina dupa tine noaptea?

| Lili4535 a răspuns (pentru dwwdw4r):

Depinde daca pentru tine este o problema. Ei sunt dependenti aproape mereu sa stea cu cineva. Deci daca te trezesti seara sa mergi la baie sigur vine dupa tine. Si fratele meu si iubitul meu au pug si asa sunt si ai lor. Ei oricum dorm mai toata ziua ca sunt lenesi laughing. Probabil e mai hiperactiv al tau daca e pui. In orice caz eu dorm cu al meu in pat si pana s-a invatat ca dupa ce merg la baie ma intorc la el a durat. Sunt destepti ei si se prind! Seara doarme frumos si cand se face ora 6 daca m-am dat jos din pat vine dupa mine, stie ca e ora de scos afara big grin.

| zilog a răspuns (pentru Lili4535):

Deci oamenii sunt sclavii câinilor trebuie să îi scoată afară adică câinii au pus stăpânire pe ei.
Dacă pleci pe undeva trebuie să îl iei și pe el.
CHIAR NU INTELEG CÂINELE ÎN CASA! CUM SĂ AM EU GRIJA SĂ IȘI FACĂ EL NEVOILE SAU SĂ RÂNESC DUPĂ EL!?
ASTA NU ÎNSEAMNĂ CĂ EL FACE DIN MINE CE VREA EL!?

Eu sunt de acord cu câinii la curte să păzească curtea de hoți
dar nu în casă pentru că in general câinii au tenia limbrici giardia trichineloza si alti paraziti

ȘI CE FACI DACA AI UN JOB DINASTA IN CARE PLECI LA UN CLIENT PT 5 ZILE MAXIM SI IN REALITATE TREBUIE SA STAI LA CLIENTUL ACELA 40 DE ZILE pentru ca diagnosticul prezunctiv al problemei a fost eronat fata de ceea ce ai găsit la fața locului care presupune alocarea de mai multe zile si nopti până la solutionarea problemei!?

Ce faci daca pleci pentru 3 zile de acasa dat te mai suna un client de la baia mare altul de la constata altul de la sighetul marmatii altul de la chisinau altul de la Sulina altul de la Hârșova si la toti e urgent urgent urgent arde trebuie sa mergi la ei repede repede!?

| Lili4535 a răspuns (pentru zilog):

Domnule nu stiu ce job aveti dvs., si ce sentimente aveti fata de animale, dar fiecare are dreptul la o opinie.

Cainele e pentru cine vrea sa aiba si pentru cine stie ca are timp.Restul sunt absurditati pentru mine sau vorbe pe care le auzeam si eu de la strabunicul meu cand inca era in viata

Eu si cunostintele mele cu animalute nu am intampinat nicio problema de genul "plec, ce fac cu el?". Mereu exista o solutie. In cel mai rau caz, daca nu merge la o cunostinta/ruda, merge la un loc special, unde platesti si au grija de el(desi recunosc ca nu stiu daca am incredere in necunoscuti). Si asta cu, "cainii sunt de pazit la curte de hoti" e un fel de imi iau un caine doar sa ma folosesc de el si sa nu ma ocup deloc de el laughing.

Din ce ati scris acolo, pareti genul de om care nu relationeaza bine cu ei. Cainele va simte, stie ce simtiti fata de el, stie cand va e frica, stie daca sunteti o fire agresiva si devine si el agresiv.Asta ca o paranteza pentru ca ati spus ca ati fost muscat. Imi pare rau pentru dvs., dar oricum nu toti cainii sunt la fel. Depinde de mediul in care au trait. Cel mai probabil acei maidanezi sunt traumatizati si speriati. Reactioneaza cu instinctul de aparare. Eu din fericire am avut mereu o legatura buna cu ei si am avut grija de multi caini ai strazii.

Motivul pentru care am luat eu cainele asta e pentru ca traia in conditii mizerabile, era bolnav, poate cine stie a fost si batut. Nici nu va pot descrie cat de frumos e sentimentul de a avea un sufletel inocent langa tine, care te iubeste mereu. Am grija de el pentru ca VREAU nu pentru ca sunt un sclav. Daca ma consideram sclav puteam foarte frumos sa il dau spre adoptie altcuiva. In plus animalele de companie au efect terapeutic. Ele nu tin cont de nimic, daca le dai dragoste iti dau si ele. Cel mai frumos e cand te intorci obosit acasa dupa munca si vine si sare pe tine de fericire ca te-ai intors si te vede, stai cu el.

Ma pot lungi la discutie cat trebuie dar nu are sens pentru ca scopul meu nu este sa va schimb parerea, va respect parerea voastra, dar v-am raspuns la intrebari ca sa intelegeti perspectiva unui stapan. Nici mama nu era de acord cu un caine, pana l-am adus acasa si s-a atasat de el.

Poate chestia asta tine de subiectivitate, dar sunt 100% sigura ca sunt si ele niste fiinte care nu merita cruzime din partea noastra happy. Consider ca cei care ranesc animalele sunt niste monstri, nu oameni.

Ca o concluzie, cainii sunt iubitori, destepti, pot fi dresati, ii poti invata sa asculte si cu siguranta cainii sunt pentru persoanele care AU POSIBILITATEA de a-i intretine si au timp liber

Toate cele bune!

| zilog a răspuns (pentru Lili4535):

Pe mine mă mușcă toți câinii care mă văd!
URĂSC CÂINII
75% din câini care mă văd vor să mă muște și 20% dintre ei chiar reușesc să mă muște

eram în tren și tot mă mârâia un câine si ma mușcat de mână de mi-a rămas semn pe viață
si propietara spunea că nu a mai mușcat pe nimeni AȘĂ SPUNEȚI VOI CEI CE AVEȚI CÂINI ȘI NU LE PUNEȚI BOTNIȚĂ
SĂ STEA MSAFIRII LINIȘTIȚI CĂ NU MUȘCĂ PE NIMENI!
și în realitate vouă propietarilor de câini vă place ca să vedeți când câinele vostru mușcă oameni
pentru că vă mai crește o inimă când vedeți că a mușcat pe cineva
parcă ar fi o bravură parca ați fi prins voi un șoricel pentru pisică
exact ăsta este sentimentul vostru când câinele vostru mușcă pe cineva

Altă dată treceam pe strada bunicilor cu bicicleta și un câine mic de fiecare dată mă mușca de câte 20 sau 30 de ori în câteva secunde
cred că acel câine ma mușcat ani de zile in total cred că m-a muscat în vreo 40 de zile cu o medie de 20 de mușcături pentru că acel câine mușca ca și mașina de cusut la foc automat!

Altă data acum de curând am fost acasă la cineva în centru capitalei pe la Unirii pe undeva și mi-a spus că, câinele lui nu a mușcat niciodată pe nimeni și imediat cum am pus geanta de scule jos câinele s-a apucat de mi-a făcut cel puțin 40 de mușcături în vreo 4 secunde.

M-am săturat de voi stăpânii de câini care spuneți oamenilor că câinele vostru nu mușcă!

DE MULTE ORI AVEAM DE MERS LA O FABRICĂ LÂNGĂ FOCȘANI CARE FACE toping-uri de inghetate si chechup si maioneze si tot felul de chestii să le repar utilajele
Si omul respectiv avea 60 de câini in curtea fabricii și se purta cu toti ca și când ar fi copii lui!
Si nu mă lăsa să ii izgonesc câinii si ei veneau după mine in service-ul fabricii acolo unde ducea utilajele defecte si i-am spus că mai m-au muscat câte un câinde de al lui
si el se lua tot de mine și imi spunea sa nu le ii mai spun de rău despre copii lui
pentru că voi ăștia care aveți câini începeți să considerați că ăia sunt copii voștri!
Si nici nu mă lăsa sa ii izgonesc copii si eu nu aveam cum să lucrez cu ei pe lânga mine
că imi luau din scule sau tot timpul doreau să mă muște.
Si nici nu stătea cineva din partea fafricii lui cu mine să izgonească câinii.
ȘI dacă mă vedea ca ii izgonesc câinii inebunea se simtea de parcă aș fi avut ceva cu copii lui sau cu el personal!

| Lili4535 a răspuns (pentru zilog):

Domnule eu v-am respectat voua opinia, nu inteleg de ce nu puteti face la fel si accepta ca nu e totul in viata dupa cum credeti. Sunt sigura ca aveti o varsta la care ar trebui sa fiti mai deshis. Eu v-am vorbit fara sa generalizez niste situatii. Nu puteti generaliza cu mine si sa ma bagati in oala cu toti stapanii din nu stiu ce motive. Normal ca va musca toti cainii la cum va comportati cu ei. Bine va fac daca nu va vedeti de treaba. eu mi-am tinut parerile fata de persoanele ca dvs si nu v-am acuzat de nimic. foarte bine, da, o s-o zic si eu pe fata ca m-am saturat de artagosii care si isi varsa frica si frustrarile pe mine. Sa te sperii de un caine cat o soseta. Hilar! Toti oamenii pe care i-am intalnit si au avut ceva cu un caine erau respingatori ei de fel! in general oameni tristi si nemultumiti. Si cu toate astea n-am stat sa va spun ca m-am saturat de oamenii ca dvs, nu va bagasem in aceeasi oala cu ei. V-am spus cainele simte. Daca ii urati, o sa va urasca. Este problema la dvs nu la ei. Cum sa ma acuzati pe mine ca imi doresc sa vad cum musca cainele meu pe altcineva?! Asta e o nebunie totala. I-auzi, mi-am luat caine sa ma bucur de suferinta cuiva. El cand vede oamenii se duce la mangaiat si dupa pleaca. Daca va intereseaza asa tare de care caine musca aveti internet si vedeti ce rase sunt agresive si care nu sunt agresive. Dar daca spuneti ca un pug e agresiv....raman fara cuvinte.Cred ca va ganditi prea extrem si mi se pare anormal sa imi spuneti mie asa ceva. Si ca fapt divers rasa pug are botul turtit nici macar nu ii poti pune botnita, nu exista botnita pentru ei. Nici macar nu stiu sa te muste. Deja o dati in absurditati si probabil frustrare. Omu isi arata personalitatea si dupa cum se poarta cu animalele. Si asta spune multe. O sa vedeti raspunsu meu si dupa o sa fierbeti si o sa fiti ceva de genul uite-o si pe asta cum sa ma contrazica ea pe mine, ia sa ii mai scriun un roman. Eu nu mai am nimic de zis, in rest va las sa vb singur

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si eu am un pug si mușcă toata ziua.
Apropo, ce este un pug?

| zilog a răspuns:

Spune si tu că acel pug este un plug care mușcă din brazđă pentru că nu toți oamenii înțeleg ce este ăla pug ei se gândesc la plugul agricol

| zilog a răspuns:

Aș fi ajuns expert în ai citi gândurile și l-aș fi enervat până când ar fi vrut să mușt e
și i-aș fi dat aredeiul iute să îl muște

| Eireann a răspuns:

Musca findca asa exploreaza lumea si asa se juca cu fratii lui. Cand musca spune "Auuu!" tare ca sa stie ca te doare, opreste joaca, spune lasa pana cand da drumul si apoi incearca sa te joci cu el cu o jucarie pe care are voie sa o muste. Ai rabdare, nu o sa retina prea repede dar on cele din urma o sa priceaoa daca perseverzi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are 8 săptămâni, ce ai vrea?

| Adrian5575 a răspuns:

Musca-l si tu pe el laughing
Asa fac puii, cauta joaca. Fereste-te si nu il lasa niciodata sa faca ce vrea. O sa se invete.

| zilog a răspuns (pentru Adrian5575):

Pe mine ma mușcat un câine maidanez de 2 ori intr-o singură zi, am fost la spital mi-a facut un vacin la misto anti tetanus, nu stiu daca imi trebuia la ceva anti tetanus ca un câine poate să aibă trichineloză giardia tenia si multe altele
asa ca daca eu luam ebola antrax cine stie ce de la câinele respectiv cu ce m-ar fi ajutat pe mine ati tetanus

ZICEAM CĂ AM ALERGAT EU UN CÂINE CHIAR DOREAM SĂ IL MUȘC DUPĂ CE MA MUȘCAT EL A DOUA OARĂ ÎN ACEIAȘI ZI
chiar m-a scos din sărite
indiferent de consecințe chiar daca m-ar fi dus la nebuni eu aș fi mușcat câinele de gât dacă l-aș fi prins atât de tare mă enervase în cât doream să ii rup capul cu mâna mea indiferent dacă aș fi ajuns la pușcărie nu mai rezistam cu nervii!